Jedynie prawda jest ciekawa


W piątek Poznaniacy będą bić rekord Guinnessa

19.06.2013

Kilkanaście tysięcy lampionów ma zostać wypuszczonych w niebo podczas piątkowej Nocy Kupały. Organizatorzy planują pobić rekord Guinnessa, który należy do Meksyku.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, organizatorzy chcą pobić rekord Guinnessa. "W poprzednim roku wypuściliśmy 18 tys. lampionów i nieoficjalnie pobiliśmy rekord, ale komisja nie uwzględniła wszystkich naszych dowodów. Obecny rekord należy do Meksyku, w którym wypuszczono 15 tys. Jesteśmy przygotowani do wydanie nawet 40 tys. lampionów" - powiedziała w rozmowie z Aleksandra Dmitrzak z fundacji ARS, która organizuje spotkanie.

Podczas trzeciej edycji zmieniono miejsce wypuszczenia lampionów. Ze względu na wysoki poziom Warty przy moście św. Rocha w Poznaniu przeniesiono imprezę w okolice mostu Chrobrego.

Organizatorzy zaplanowali również szereg warsztatów m.in. plastycznych, archeologicznych, tanecznych i ludowych. Poza zaplanowanymi warsztatami będzie okazja wysłuchania koncertów m.in. Goorala, czyli największej, zdaniem organizatorów, gwiazdy Nocy Kupały. "Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy pokaz kultury litewskiej, tańce ludowe czy malowanie lampionów. Najlepiej przyjść i przekonać się na własne oczy, bo będzie działo się dużo" - powiedziała Dmitrak.

Organizatorzy pierwszych gości wpuszczać będą od godz. 17. Między godz. 21 a 22 po otrzymaniu zgody od wieży kontroli lotów na Ławicy ma nastąpić wypuszczenie lampionów.

Noc Kupały to jedno ze świąt słowiańskich obchodzone w najkrótszą noc w roku z 21 na 22 czerwca. Podczas Nocy Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła, wróżono m.in. z wianków, które wcześniej przygotowały dziewczęta, a następnie puszczały je na wodzie, czy też szukano kwiatu paproci, który miał zwiastować szczęście. Wszystkie te obrzędy miały zapewnić urodzaj ziem oraz zdrowie dla ludzi.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook