Jedynie prawda jest ciekawa


W Muzeum II Wojny Światowej działa studyjne kino

30.11.2017
muzeum-ii-wojny
W Muzeum II Wojny Światowej działa studyjne kino

W Muzeum II Wojny Światowej rozpoczęło działalność kino studyjne. Będą w nim wyświetlane m.in. filmy fabularne i dokumentalne powstałe w okresie międzywojennym, obrazy historyczne oraz wojenne, a także ambitne współczesne dzieła kinematografii polskiej i zagranicznej.

Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, zlokalizowane w placówce kino z założenia ma być kinem o charakterze studyjnym. "W ramach tej formuły pokazuje ono, jak to kina studyjne, m.in. filmy ambitne, które gdzie indziej, w czysto komercyjnych kinach, nie są zbyt często wyświetlane" - powiedział PAP Masłowski.

Dodał, że w repertuarze kina pojawi się też wiele obrazów z cyklu "W starym kinie", w tym polskie produkcje powstałe w okresie międzywojennym. "Jest to związane z misją muzeum, do której należy nie tylko zajmowanie się historią tych 6 lat, w czasie których toczyły się działania wojenne, ale również pokazywanie rzeczywistości międzywojennej, w tym dorobku kultury II Rzeczypospolitej" - powiedział PAP Masłowski. Zaznaczył, że w kinie wyświetlane będą także filmy bezpośrednio związane z II wojną światową.

W piątek obejrzeć będzie można zestaw dwóch filmów zrealizowanych przez Fundację Filmową Armii Krajowej. Będą to obrazy: "Byłem żołnierzem Armii Krajowej" w reż. Marka Widarskiego opowiadający o harcerzu Szarych Szeregów, a później podchorążym batalionu "Zośka" Stanisławie Krupie oraz "Powstanie warszawskie 60 lat później" w reż. Andrzeja Sapiji, na który składają się wspomnienia uczestników powstania oraz historyków. Wstęp na te projekcie będzie bezpłatny.

We wtorek, również nieodpłatnie, można będzie obejrzeć zestaw filmów przygotowany z myślą o 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożą się na niego obraz dokumentalny z 1928 r. "Polonia Restituta" oraz film "Józef Piłsudski" zrealizowany w 1935 r. przez Ryszarda Ordyńskiego.

W grudniowym repertuarze kina znalazł się też powstały w 2017 r. "Kryptonim HHhH" w reż. Cedrica Jimeneza - thriller rozgrywający się w czasach II wojny światowej, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Laurenta Bineta "HHhH. Zamach na kata Pragi" oraz wyprodukowany w br. obraz "Na skrzydłach orłów" w reż. Stephena Shina opowiadający historię Erica Liddella - szkockiego lekkoatlety, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, który służył jako misjonarz w Chinach, gdzie trafił do japońskiego obozu internowania.

Do końca roku w muzealnym kinie wyświetlany też będzie wyprodukowany w tym roku obraz "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reż. Marcina Borchardta opowiadający o malarzu - Zdzisławie Beksińskim i jego synu Tomaszu - dziennikarzu muzycznym.

W grudniowym repertuarze znalazł się też film "Akcja pod Arsenałem" z 1977 r., w reż. Jana Łomnickiego, którego scenariusz oparty został na życiorysach wojennych działaczy polskiego podziemia.

Na jednym z pierwszych seansów w ostatnich dniach listopada widzowie mogli z kolei obejrzeć powstały w 1935 r. obraz "ABC miłości" w reż. Michała Waszyńskiego z udziałem Marii Bogdy, Adolfa Dymszy czy Kazimierza Krukowskiego.

Muzealna sala kinowa mieści się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Liczy ona 114 miejsc. Informacje o bieżącym repertuarze znajdują się na stronie www.muzeum1939.pl.

 

 

(PAP) autor: Anna Kisicka

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook