Jedynie prawda jest ciekawa


W Japonii jest szkoła dla „wycofanych społecznie"

05.05.2015

W Japonii powstała szkoła wirtualna, w której interakcja między nauczycielami a uczniami odbywa się w internecie z wykorzystaniem awatarów. Jest ona skierowana do tych, którzy mają duże trudności w kontaktach międzyludzkich.

Pierwsza japońska szkoła wirtualna, w której interakcja między nauczycielami a uczniami odbywa się w internecie z wykorzystaniem awatarów, otworzyła swe "cybernetyczne drzwi" dla tych, którzy mają szczególne trudności w kontaktach międzyludzkich.

Chodzi o "hikikomori" - tym terminem określa się w Japonii osoby cierpiące na stany lękowe podobne do agorafobii. Ludzie ci, choć nie wykazują żadnych objawów psychotycznych, odcinają się od wszelkich kontaktów społecznych z wyjątkiem minimalnych interakcji z członkami najbliższej rodziny. Termin "hikikomori", oznaczający wycofanie społeczne, ukuł japoński psychiatra Tamaki Saito. Większość hikikomori to mężczyźni. Potrafią zamykać się w swych mieszkaniach na całe lata, a nawet dziesięciolecia, unikając kontaktów ze światem zewnętrznym.

Wirtualna szkoła średnia, stworzona przez prywatną uczelnię Meisei w prefekturze Chiba na wyspie Honsiu, ruszyła 24 kwietnia. Na pierwszy rok zapisało się 204 uczniów. Rok nauki kosztuje 180 tys. jenów (ok. 1,5 tys. USD). Uczniowie, identyfikowani przez swoje zindywidualizowane awatary, uczestniczą w zajęciach, korzystając z oprogramowania zainstalowanego w ich komputerach, tabletach bądź smartfonach. Wiele awatarów przypomina postaci z gier komputerowych.

Oprogramowanie umożliwia uczniom wysyłanie ich awatarów na zajęcia (20-minutowy wykład na wideo i pisemny egzamin), zapoznawanie się z materiałami audiowizualnymi i czytanie e-booków w multimedialnej bibliotece. Awatary mogą też ze sobą rozmawiać (czatować).

Nauka w tradycyjnym trybie zaocznym bądź korespondencyjnym wymaga od każdego ucznia udziału w 20 zajęciach "w realu" w jednym roku szkolnym. Takie rozwiązanie byłoby jednak trudne do przyjęcia dla hikikomori. W wirtualnej szkole Meisei postanowiono więc ograniczyć liczbę bezpośrednich kontaktów uczniów z nauczycielami do czterech rocznie, promując zarazem interakcje wirtualne.

Po trzech latach nauki w wirtualnej szkole Meisei i zdaniu wymaganych egzaminów otrzymuje się pełnoprawny dyplom. Naukę może podjąć każdy, bez względu na wiek.

PAP/es

fot.wPolityce.pl

 


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook