Jedynie prawda jest ciekawa


W Dreźnie odbył się proces 8 neonazistów

07.03.2017

Przed sądem w Dreźnie rozpoczął się we wtorek proces grupy neonazistów podejrzanych o dokonanie w Saksonii zamachów na ośrodki dla uchodźców oraz na politycznych przeciwników.

Prokuratura oskarżyła siedmiu mężczyzn i kobietę o utworzenie związku terrorystycznego. Celem działającej od lata do późnej jesieni 2015 roku "Grupy Freital" było wywołanie niepokojów wśród społeczeństwa i zastraszenie go, a także propagowanie skrajnie prawicowych poglądów - powiedział prokurator Joerg Hauschild.

Prokuratura zarzuca oskarżonym dwa zamachy na ośrodki dla uchodźców w Freital we wschodnich Niemczech, podłożenie bomby pod samochód lewicowego polityka pomagającego imigrantom oraz ataki na biuro poselskie i na prowadzony przez osoby o lewicowych poglądach projekt mieszkalny.

Członkowie organizacji posługiwali się materiałami wybuchowymi sprowadzanymi z Czech. Podczas jednej z akcji odłamki szyby zniszczonej wybuchem poraniły jednego z azylantów. Na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób w wieku od 19 do 39 lat - siedmiu mężczyzn i kobieta.

W akcie oskarżenia mowa jest o próbie morderstwa i niebezpiecznym uszkodzeniu ciała. Za przywódcę grupy prokuratura uznała 28-letniego neonazistę z Hamburga Timo S. Jego prawą ręką był 25-letni dostawca pizzy Patrick K. - specjalista od pirotechniki.

Jak pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung", do organizacji należeli ludzie "mający zawód, lecz niewiele pieniędzy, obawiający się społecznej deklasacji".

"Kryzys uchodźczy spełnił rolę katalizatora wyzwalającego agresję" - czytamy w "SZ", która cytuje jeden z internetowych wpisów członka grupy: "Pozostaniemy nazistami aż do tragicznego końca".

Gazeta przypomina przy tej okazji o wysokich wyrokach więzienia dla sprawców podobnych czynów. W Hanowerze trzej młodzi ludzie skazani zostali na kary pozbawienia wolności do lat ośmiu za wrzucenie koktajlu Mołotowa do pokoju dziecięcego w ośrodku dla imigrantów. W Rostoku za podobny czyn zapadł wyrok pięciu lat więzienia. Od początku 2015 roku do Niemiec przyjechało ponad milion osób zamierzających obiegać się o azyl. Saksonia należy do krajów związkowych, gdzie szczególnie często dochodziło do protestów przeciwko przyjmowaniu uchodźców.

[fot.pixabay.com]
MW/PAP


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook