Jedynie prawda jest ciekawa


W czerwcu w Krakowie spotkanie poetów

12.05.2013

Poeci z USA, Europy i Polski w połowie czerwca spotkają się w Krakowie. Pomysłodawcami sympozjum, podczas którego zaplanowano dyskusję o problemach współczesnej kultury oraz prace nad przekładami wierszy, są Edward Hirsch i Adam Zagajewski.

Do Krakowa przyjadą m.in. Durs Gruenbein (Niemcy), Edward Hirsch (USA), Gwyneth Lewis (Wielka Brytania), Tomaz Salamun (Słowenia), Susan Stewart (USA), ale także młodzi poeci i tłumacze, którzy dopiero wydają swoje pierwsze tomy. W spotkaniu uczestniczyć będą: Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Piotr Sommer i jako gospodarz Adam Zagajewski.

W trakcie czerwcowego sympozjum poetów zaplanowano debaty poświęcone m.in. kulturze masowej, globalizacji poezji i poezji po Holokauście.

Debaty będą otwarte dla publiczności, którą zapraszamy także na dwa wieczory poezji: 19 czerwca w Synagodze Tempel na Kazimierzu i 20 czerwca na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego krakowskiej PWST - powiedziała Iwona Haberny z Agencji Promocyjnej "Oko", odpowiedzialnej za promocję przedsięwzięcia. Poeci zaproszeni do Krakowa będą uczestniczyć w warsztatach dla tłumaczy, a efekty ich pracy ukażą się na łamach prestiżowego amerykańskiego miesięcznika "Poetry Magazine".

Organizatorem Krakowskiego Spotkania Poetów jest największa w Stanach Zjednoczonych niezależna organizacja literacka Poetry Foundation, której misją jest wspieranie obecności poezji we współczesnej kulturze. W 2011 r. otworzyła ona dla publiczności Dom Poezji w Chicago, w którym znajdują się: biblioteka złożona z 30 tysięcy woluminów, sala wystawowa, redakcja miesięcznika "Poetry Magazine", ogród oraz biura Fundacji.

Poetry Foundation utworzona w 2003 r. dzięki ofiarodawczyni i wybitnej mecenas sztuki Ruth Lilly, wyrosła ze Stowarzyszenia Poezji Współczesnej, funkcjonującego od 1941 r. przy miesięczniku "Poetry Magazine", który jest najstarszym anglojęzycznym magazynem poświęconym poezji. W "Poetry Magazine" publikowane były pierwsze, ważne wiersze T.S. Eliota, Ezry Pounda, Marianne Moore, Wallace'a Stevensa, Williama Carlosa Williamsa, Carla Sandburga i innych autorów.

Spotkania polskich i amerykańskich poetów odbywały się w Krakowie z inicjatywy Adama Zagajewskiego kilkakrotnie m.in. w 2002, 2004 r. i 2006 r. i cieszyły się ogromną popularnością wśród miłośników poezji.

PAP

[FOTO: Wikipedia: Edward Hirsch - jeden z zaproszonych do Krakowa poetów]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook