Jedynie prawda jest ciekawa


VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

17.05.2018
tanks
VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

VIII Piknik Militarny "Misja Wschód" rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku pokazami sprzętu wojskowego w centrum miasta oraz paradą ulicami miasta, a później do 3 czerwca jego główna część odbywać się będzie na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach.  


Jest to - według organizatorów wydarzenia - jedna z największych imprez skupiająca pasjonatów militariów i rekonstruktorów w tej części Polski. Na czwartkowej konferencji organizatorzy poinformowali o tegorocznych atrakcjach i przygotowaniach do pikniku. Ich zdaniem, piknik to okazja do obejrzenia na żywo - a nie w muzeum czy w gablocie - różnego sprzętu militarnego. Służy to popularyzacji historii, w tym historii wojskowości. 

"Jest to wyjątkowa okazja do pokazania sprzętu, którego na co dzień mieszkańcy nie widzą. To nie jest tylko jarmark. Ta impreza oddaje istotę wojska" - mówił Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska w Białymstoku.  

W Ogrodniczkach można będzie oglądać kilkadziesiąt dioram przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne z różnych epok z Polski oraz m.in. z Białorusi, Rosji, Litwy czy Czech.  

Wiceprezes Stowarzyszenia "Czemu by nie", które organizuje imprezę, komandor pikniku Wojciech Hernik poinformował, że miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć wiele pojazdów wojskowych, kołowych czy gąsienicowych, np. rosomaka, leoparda, transportery wojskowe, amfibie oraz "jeden z niewielu zachowanych i wyprodukowanych, trzyosiowy jeep wheels". 

Hernik poinformował, że tegoroczną "nowością" będzie odnowiona przez skazanych z białostockiego Zakładu Karnego, ważąca 4 tony armata przeciwpancerna D-4485 mm., wyprodukowana po II wojnie światowej. 

"Poprzez renowację i odnawianie eksponatów muzealnych skazani doświadczają namacalnie historii Polski" - podkreślił rzecznik białostockiego Zakładu Karnego por. Piotr Zimnoch, który jest koordynatorem programu readaptacyjnego "Z historią na Ty - wychowanie patriotyczne".  

Grupy rekonstrukcyjne pokażą nie tylko wojskowy sprzęt, ale też elementy tego, jak w różnych epokach żyli ludzie.  

Burmistrz Supraśla, gminy na terenie której odbywać się będzie piknik, Radosław Dobrowolski powiedział, że wydarzenie jest "przygodą, w którą zaangażowały się dwa samorządy". Dodał, że impreza jest też promocją 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zachęcał mieszkańców do udziału w imprezie oraz podkreślił, że wydarzenie doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poprzez "budowanie patriotyzmu i świadomości narodowej mieszkańców naszego miasta, naszego regionu". Dodał, że impreza każdego roku przyciąga ok. 45 tys. widzów. 

Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód" organizuje Stowarzyszenie "Czemu By Nie" we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku, gminą Supraśl, na terenie której leżą Ogrodniczki oraz miastem Białystok.


(PAP/fot. Stock, ze zm.)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook