Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędowe uciszanie koguta

14.09.2013

Ratusz w Resende, w północnej Portugalii, domaga się od lokalnego hodowcy drobiu uciszenia koguta, który o poranku budzi mieszkańców miasteczka. Żądanie urzędników wspiera miejscowa policja.

Na początku września br. w gospodarstwie rolnika pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zażądali pozbycia się koguta. Poinformowali jego właściciela, że w przypadku dalszego zakłócania ciszy nocnej przez ptaka, sprawa trafi do sądu.

"Powiedzieli mi, że kilkunastu mieszkańców naszego miasteczka wynajęło już adwokata, który przygotował pozew sądowy" - ujawnił hodowca koguta Luis Loureiro.

Właściciel kurzej zagrody przyznaje, że odwiedziny policjantów nie przestraszyły go i zamierza zachować przy życiu swojego pierzastego pupila. "Nikomu nic złego nie zrobił. Kogucie pianie to nie powód do interwencji policji, urzędników i grożenia mi procesem sądowym" - stwierdził Loureiro.

Wcześniej w sprawie piejącego koguta interweniowali pracownicy ratusza w Resende. Wiosną właściciel stada drobiu otrzymał list z urzędu miejskiego, w którym poinformowano go o skargach części mieszkańców miasteczka na pianie koguta. Urzędnicy przypomnieli w piśmie, że hałasowanie o 5.30 zakłóca ciszę nocną i jest sprzeczne z prawem.

Portugalski hodowca drobiu pozbył się w ostatnich miesiącach dziewięciu kogutów. Jak twierdzi postanowił zatrzymać przy życiu ostatniego, który doglądałby gromadki kur. W decyzji tej wspiera go teściowa. Maria Miranda zapowiedziała już na łamach dziennika "Jornal de Noticias", że cała rodzina będzie wspólnie walczyć o utrzymanie koguta w zagrodzie.

"Tyle lat już żyję i nigdy nie słyszałam, aby ktoś próbował uciszać koguta, tym bardziej urzędowym pismem. Gdybym nie zobaczyła listu przysłanego do nas z ratusza, to dalej bym myślała, że to jakiś dowcip. Przecież kogut jest od tego, aby piać i budzić ludzi", stwierdziła 68-letnia kobieta.

PAP/ansa 

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook