Jedynie prawda jest ciekawa


Upiory w urzędzie wojewódzkim

10.11.2012

Liczne zjawy i upiory witały w piątek wieczorem mieszkańców, którzy przyszli do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, by skorzystać z dorocznej okazji nocnego zwiedzenia tego monumentalnego obiektu.

Wybudowany w okresie międzywojennym gmach co roku otwierany jest w jeden z wieczorów przypadających w pobliżu Święta Niepodległości. W tym roku dni otwarte odbywają się po raz dziesiąty – tegoroczne hasło to "Noc z upiorami".

Przygotowujący atrakcje pracownicy urzędu przebrali się za zjawy, upiory lub czarownice. W urzędzie rozstawiono świece i lampiony z dyni. Można sobie było zrobić zdjęcie z "najstarszym urzędnikiem" (sztuczny szkielet w garniturze), w zabytkowych wnętrzach rozlegała się niepokojąca muzyka lub straszne odgłosy.

Katowiczanie, państwo Jolanta i Krzysztof, o nocnym zwiedzaniu Urzędu dowiedzieli się z internetu. Oboje nie widzieli jeszcze dokładnie wnętrz gmachu. "Chodzimy na takie rzeczy, interesuje nas to" - powiedziała PAP pani Jolanta.

Dla zwiedzających ok. godz. 18 udostępniono paradne wejście do gmachu od strony placu Sejmu Śląskiego. Trasa zwiedzania obejmuje m.in. półkolistą salę Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu w Warszawie.

Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami. Sąsiadują z nim używane obecnie przy ważnych wydarzeniach sale - Marmurowa, Błękitna i Złota. W westybulu prezentowana jest wystawa Muzeum Śląskiego "Walka o Górny Śląsk", przedstawiająca historię powstań, plebiscytu i podziału Górnego Śląska w 1922 r.

Na trasie zwiedzania znajduje się też m.in. gabinet obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Wojewoda urzęduje dziś w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza gmachu - wojewody Michała Grażyńskiego.

W podziemiach Urzędu można obejrzeć basen, zaprojektowany jako zabezpieczenie przed złodziejami chcącymi obrabować mieszczący się nad nim skarbiec śląski, w którym przechowywano przed wojną sztaby szlachetnych metali. Konstrukcja basenu przewidywała zalanie ewentualnego podkopu, ale też - od dołu - samego skarbca.

W pobliżu położony jest dawny piwniczny magazyn żywności z windą prowadzącą do kuchni wojewody.

Wyjątkowo - raz w roku, w Święto Niepodległości - udostępniane są też inne ciekawe fragmenty podziemi, m.in. korytarz prowadzący do oddalonej mniej więcej o 200 m przedwojennej willi wojewody przy ul. Powstańców.

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. Postał w latach 1925-1929. Jego budowę uwarunkowało utworzenie w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Region w okresie międzywojennym miał szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano z uwzględnieniem ich potrzeb.

Klasycystyczny gmach składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Obiekt liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.

Zwiedzanie urzędu zakończy się o drugiej w nocy. 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook