Jedynie prawda jest ciekawa


Uniwersytet otwarty na gotowanie

26.08.2012

Zabawy polityką czy kurs gotowania po włosku połączony z nauką języka to tylko niektóre z propozycji Uniwersytetu Otwartego UW.

Już pierwszego dnia zarejestrowało się 9 tys. osób. Wciąż można zapisywać się na ponad 180 kursów - zachęca dyrektor Katarzyna Lubryczyńska.

"W zajęciach mogą brać udział osoby o dowolnym poziomie wykształcenia, nie są wymagane żadne dyplomy i świadectwa" - powiedziała dyrektor Uniwersytetu Otwartego Katarzyna Lubryczyńska. Żeby zostać słuchaczem, trzeba mieć skończone 16 lat.

Lubryczyńska podkreśla, że szeroka oferta Uniwersytetu Otwartego pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Pytana o najbardziej oblegane kursy, wskazuje, że dużym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe, a także te związane z rozwojem osobistym i zawodowym. "Ale łatwiej byłoby wymienić kursy, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te, które większym" - dodaje.

O dużym zainteresowaniu Uniwersytetem Otwartym świadczy też liczba słuchaczy, która sięga 24 tys. Większość z nich, bo aż 50 proc. to ludzie młodzi, między 25. a 35. rokiem życia i - jak dodaje Lubryczyńska - co trymestr dochodzi od 2 do 3 tys. nowych uczestników.

Taka popularność cieszy, ale i staje się obowiązkiem. "Jakość to nasz konik, analizujemy wszelkie zgłoszenia słuchaczy, sugestie organizacyjne, bo jakość to nasz wyznacznik" - podkreśla dyrektor Uniwersytetu Otwartego.

Zajęcia na UO, choć prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, nie są ograniczone żadnymi ramami programowymi i wymaganiami ministerialnymi i to różni je od regularnych studiów uniwersyteckich. "Na Uniwersytet trafiają profesjonaliści, ale też zapaleńcy i fascynaci. Nasi wykładowcy mogą realizować swoje marzenia, jeśli np. wykładowca, który uczy języka obcego, prywatnie fascynuje się Beatlesami, to  organizujemy kurs języka angielskiego z Beatlesami" - opowiada Lubryczyńska. Także studenci Uniwersytetu Otwartego charakteryzują się często nietypowymi zainteresowaniami. "Szukają niszowych kursów, związanych z zainteresowaniami albo z odnajdywaniem nie tylko siebie, ale też nowych kultur i środowisk, tego co jest dla nas w pewnym stopniu nieznane, egzotyczne, ale też tego, co nas rozwija" - wymienia.

Dlatego organizowane są kursy, w których nauka języka francuskiego może być połączona z poznawaniem nazw rodzajów win czy nauka włoskiego poprzez kurs gotowania po włosku. Podobnie zabawy polityką, czyli kurs - jak można przeczytać na stronie internetowej - "nie tylko o technikach wpływu społecznego, ale też o prowokacji jako narzędziu markowania afer politycznych czy komisji śledczej jako spektaklu bez treści i zakończenia".

Aby zostać słuchaczem Uniwersytetu Otwartego UW, trzeba się zarejestrować na stronie uczelni i w terminie uiścić opłatę. Jeśli chętnych jest za dużo, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook