Jedynie prawda jest ciekawa


Twórcy „Avatara” kręcą film o Fatimie

13.12.2014

Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie. Obraz jest realizowany w technice trójwymiarowej i będzie miał pięć wersji językowych, w tym polską.

Jak poinformował Pedro Oliveira, dyrektor zarządzający spółki Imaginew, producenta filmu, do pracy przy jego tworzeniu udało się nakłonić m.in. grafików, którzy mieli udział w wielu kasowych produkcjach filmowych.

"Prace nad filmem zostały już rozpoczęte. Całość, pomimo zaangażowania w projekt wielu obcokrajowców, zrealizowana zostanie na terenie Portugalii. Nad naszym filmem pracuje m.in. Marco Di Lucca, Felix Barbas i Virginie Bourdin, którzy uczestniczyli w tworzeniu „Avatara”, „Władcy Pierścieni”, a także „X-Mena” i „Harry'ego Pottera" - wyjaśnił Oliveira.

Według portugalskiego przedsiębiorcy filmowego premiera filmu, który nie ma jeszcze tytułu, odbędzie się w 2017 roku, w stulecie objawień fatimskich.

Oliveira ujawnił, że 15 proc. zysków z filmu przeznaczonych zostanie na akcje charytatywne dla dzieci. Dodał, że prawdopodobnie trafią one do ofiar wojen na Bliskim Wschodzie. "Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą władze Watykanu, z którym pozostajemy w bliskim kontakcie podczas tworzenia tego filmu" - dodał.

Obraz, który ma mieć mocno katolickie przesłanie, będzie dozwolony od lat 8. Ma wykraczać poza temat objawień maryjnych z 1917 roku i łączyć teraźniejszość z przeszłością. W animowanym filmie pojawią się także wątki związane z polityką.

"To będzie obraz o naszej aktualnej rzeczywistości przeplatającej się z wydarzeniami zawartymi w trzech fatimskich tajemnicach. Nie mogliśmy pominąć w nim kwestii dotyczących dwóch wojen światowych, czy upadku żelaznej kurtyny. W związku z tym w filmie musi pojawić się Jan Paweł II, czyli osoba, która w decydującym stopniu przyczyniła się do porażki komunizmu w Europie. Papież ten był też jedną z kluczowych osób dla szerzenia się przesłania fatimskiego" - powiedział Oliveira.

Poza Janem Pawłem II w filmie ma pojawić się również papież Franciszek. Kierownictwo Imaginew ujawniło, że z władzami Watykanu dopinane są ostatnie szczegóły na temat praw do wykorzystania wizerunku Jorge Bergoglio w wersji animowanej.

"Choć rozpoczęliśmy już tworzenie filmu to nadal nie udało nam się zebrać wystarczających środków do finalizacji tego przedsięwzięcia. Liczymy na sponsorów z wielu państw świata, szczególnie z tych katolickich" - dodał portugalski przedsiębiorca.

W przeciwieństwie do "Avatara" film o objawieniach w Fatimie nie pojawi się w kinach. Jego twórcy chcą, aby obraz dostępny był w kanałach telewizyjnych na całym świecie. Liczą, że hierarchia kościelna, w tym papież Franciszek, pomoże w promocji filmu.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP, lz

[fot: wikimedia.org CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook