Jedynie prawda jest ciekawa


Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

21.03.2018
polish-hungarian-flags
Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana "Polska Geometria" została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.

Na wystawie w Domu Sztuk w Veszprem pokazano kilkanaście obrazów polskich artystów, zarówno tak znanych jak Henryk Stażewski, jak i nadal tworzących spadkobierców tradycji Stażewskiego czy Władysława Strzemińskiego, np. Jerzego Kałuckiego, Jana Pamuły czy Andrzeja Gieragi. 


Wszystkie prezentowane prace pochodzą ze zbiorów kolekcjonera sztuki Laszlo Vassa i będzie je można oglądać do 23 czerwca. 

Oprowadzający we wtorek po wystawie węgierski artysta Istvan Haasz, który od dawna utrzymuje kontakty z polskimi artystami, powiedział PAP, że wiele prezentowanych na ekspozycji prac znalazło się w zbiorach Vassa dzięki jego prywatnym kontaktom. 

Jak podkreślił, miał też okazję poznać osobiście Henryka Stażewskiego, gdy odwiedził go w warszawskiej pracowni w 1986 r. z polskim kolegą. 92-letni wówczas malarz przyjął gości - jak powiedział Haasz - w jedwabnym szlafroku w paski. 

"Poczęstował nas francuskich koniakiem. Zapytałem go, co wie o węgierskich artystach. Odparł, że wiadomo mu, iż w grupie abstrakcjonistów Abstraction-Creaction (z którą Stażewski współpracował - PAP), powstałej w 1931 w Paryżu, byli też Węgrzy" - powiedział Haasz. Obok tak znanych twórców jak Piet Mondrian czy Hans Arp do grupy należeli m.in. Węgrzy Istvan Beoethy i Alfred Reth. 

Na wtorek zaplanowano także wiele innych wydarzeń w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, m.in. koncerty - pianisty Łukasza Piaseckiego oraz uczniów szkół muzycznych z Veszprem i z Tarnowa - a także prezentacje książek. 

Goście będą mogli zapoznać się z publikacją "Węgierskie pamiątki w Polsce", przedstawiającą ponad 200 zabytków i miejsc w Polsce związanych z Węgrami, od pomników i tablic po nazwy ulic, a także z książką historyka Istvana Kovacsa "Interes i miłość. Polskie wspomnienia o walkach za wolność w latach 1848-1849". 

W ramach festiwalu filmów polskich będzie można obejrzeć "80 milionów" Waldemara Krzystka. 

Uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca zostały przez władze Veszprem poszerzone na cały tydzień, aby - jak powiedział burmistrz Gyula Porga - mieszkańcy mieli jak najwięcej okazji do jak najgłębszego zetknięcia się z kulturą Polski w wielu dziedzinach. 

W kolejnych dniach w Veszprem odbędzie się m.in. konferencja miast partnerskich z Polski i Węgier, będą prezentacje dalszych książek, koncerty oraz występy zespołów folklorystycznych. Przez cały tydzień w sześciu restauracjach w Veszprem, które włączyły się do tego programu, będą też serwowane takie polskie dania, jak schabowy z ziemniakami, barszcz czy pierogi.


PAP/fot. Stock

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook