Jedynie prawda jest ciekawa


"Tramwaj zwany Powidoki" na ulicach Łodzi

22.11.2016

W ramach kolejnej edycji festiwalu - Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia ulicami Łodzi będzie kursował "Tramwaj zwany Powidoki". Jego obecność na łódzkich ulicach ma przypomnieć postać niedawno zmarłego Andrzeja Wajdę i związki reżysera z Łodzią filmową.

Rzecznik prasowy Forum Dominika Kawczyńska przypomina, że Wajda swoją filmową karierę rozpoczynał w Łodzi. Tutaj był studentem Szkoły Filmowej. "Jego twórczość spina się w Łodzi w pewną klamrę - tu realizował finałową scenę debiutanckiego filmu +Pokolenie+, po blisko 20 latach zrealizował +najbardziej łódzki film+, czyli +Ziemię obiecaną+, by wreszcie wrócić do tego miasta przy pracy nad swoim ostatnim obrazem - +Powidokami+" - wyjaśniła.

Tramwaj będzie jeździł na trasie pl. Wolności-Zachodnia-Kościuszki-Mickiewicza-Piotrkowska-pl. Niepodległości. Osoby, które do niego wsiądą w dniach 25 do 27 listopada, będą mogły zapoznać się z ofertą programową Forum oraz otrzymać vouchery, na dowolny film prezentowany w ramach Orlen Cinergia. Poznają też kulisy powstania filmu "Powidoki" oraz otrzymają plakat.

W dniu zakończenia Forum - 2 grudnia - tramwajem zaplanowana jest wycieczka z udziałem Macieja Kronenberga, autora "Przewodnika filmowego po Łodzi". Jej uczestnicy odwiedzą miejsca związane z twórczością Wajdy - plenery wszystkich jego "łódzkich" filmów, Szkołę Filmową i Muzeum Kinematografii, gdzie wśród zbiorów znajdują się m.in. plakaty z filmów Wajdy, a także rzeźba Mateusza Birkuta, bohatera "Człowieka z marmuru".

Jak mówiła Kawczyńska, na wycieczce pokazane zostaną też najsłynniejsze łódzkie pałace i fabryki uwiecznione w "Ziemi obiecanej", będzie kamienica z okrągłą klatką schodową z filmu "Pokolenie", w której ginie Jasio Krone, czy wreszcie budynek filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), gdzie wykładowcą był Władysław Strzemiński, bohater "Powidoków".

Wycieczka odbędzie się oryginalnym tramwajem typu 5N z lat 50., który "zagrał" w ostatnim filmie Wajdy.

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1992. Tegoroczna potrwa od 25 listopada do 2 grudnia. W jego programie znalazło się ponad 50 filmów polskich i zagranicznych. Projekcje będą odbywać się w Centrum Festiwalowym Helios Sukcesja oraz w Kinie Charlie.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook