Jedynie prawda jest ciekawa


Tokarczuk o polskim patriotyzmie: „jest antysemicki i antyzachodni”

08.11.2016

**„Polacy są zafascynowani historią, o wiele bardziej niż inne narody. Można powiedzieć, że mają na jej punkcie obsesję. Dzisiejsze odwołania do historii mają jednak także związek z populistycznie wykorzystywaną tezą, że jak dotąd przeszłość była fałszowana i musi zostać teraz wyprostowana” – skarży się pisarka, laureatka Nike i ambasadorka Wrocławia 2016 Olga Tokarczuk w rozmowie z austriackim dziennikiem „Die Presse”.

Według niej oni (populiści –red.) wmawiają Polakom, że „zawsze są ofiarami spisków, które należy wyjaśnić”.

"Populiści używają historii do tego, by scalić społeczeństwo. Wspomina się te wszystkie bitwy, w których uczestniczyli Polacy, tych wszystkich dzielnych rycerzy i pobożnych patriotów. Nie jest to opowieść ani nowoczesna ani realistyczna, ale w niepewnych czasach daje jednak otuchę. Polacy zostali uśpieni i teraz śni im się ta osobliwa mieszanka z bajek, legend i pobożnych życzeń" - podkreśla, pogardliwie, pisarka. 

Jak przekonuje w tych „bajkach” jest ciągle mowa o krwi, polskiej krwi, krwi bohaterów. "Cała ta gadanina o pobrudzonych krwią sztandarach jest niepokojąca, ale najwyraźniej podoba się ona wyborcom PiS-u. Tak naprawdę mamy tu do czynienia z myśleniem magicznym. Powrotem do dziecinnego świata wyobraźni, w którym nie ma miejsca dla obcego. Ani zresztą dla kobiet, które musza zostać w domu" - przekonuje dwukrotna laureatka Nike. Według niej polskie społeczeństwo jest podzielone, Polacy jakby „posługują się dwoma różnymi językami”.

"Polski populizm odwołuje się do narodowo-katolickiej tradycji, podszytej antysemityzmem i antyzachodnimi tendencjami. Katolicyzm spełnia tu rolę narodowego bastionu. Kapitalizm musi więc także być narodowy, a lewica stanowi zagrożenie dla jedności narodu. Ta ideologiczna konstrukcja istnieje już od 150 lat, przetrwała komunizm i teraz powraca jak zombie, który nie potrafi zrozumieć, że w międzyczasie zmieniła się nie tylko Polska, ale cała Europa" - lamentuje Tokarczuk dalej. 

Ryb, diepresse.com

Fot. [Wikipedia.org//Borys Nieśpielak/De Facto]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook