Jedynie prawda jest ciekawa


Prawdziwy nalot nietoperzy

29.10.2012

Uderzyła zima, a wraz z nią nietoperze. W poniemieckich bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem masowo zaczęły się chronić nietoperze. Chiropterolodzy spodziewają się, że tej zimy w rezerwacie "Nietoperek" pojawić się może ponad 30 tys. ssaków.

Dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie Leszek Lisiecki, twierdzi, że ostatnie obserwacje wykazały, że nietoperze przyleciały do rejonu umocnionego, a wraz ze spadkiem temperatury będą zapuszczały się w coraz głębsze partie podziemnych fortyfikacji.  

Ścisła część rezerwatu została zamknięta dla turystów już 30 sierpnia, a 15 października - większość pozostałych korytarzy. Ich zwiedzanie nie będzie możliwe do 15 kwietnia przyszłego roku. Te ograniczenia związane są z ochroną tego bezcennego zimowiska nietoperzy.

Okres zimowy jest niezwykle ważny w życiu tych ssaków. Zwierzęta po nagromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu wpadają w stan hibernacji, którą co jakiś czas przerywają, aby się rozmnażać. Ichgwałtowne przebudzenie może w tym okresie zakończyć się śmiercią.

Międzyrzecki Rejon Umocniony nie jest jednak całkowicie niedostępny dla turystów. "W Pniewie nasze muzeum posiada całoroczną, podziemną trasę turystyczną. Tutaj bez przeszkód można pod okiem przewodnika nie tylko zwiedzić fortyfikacje, ale także podpatrzeć hibernujące nietoperze" - powiedział PAP Lisiecki.

Badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z chiropterologami z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie wykazały, że ssaki te przylatują do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego z obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o pow. co najmniej 17 tys. km kw. Nietoperzy przyciągają korzystne warunki do hibernacji, m.in. panująca pod ziemią stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza.

Maksymalne długości przelotów tych ssaków osiągają 260 km. Z tego powodu ich ochrona na obszarze Natura 2000 "Nietoperek" ma międzynarodowe znaczenie, a jej skuteczność wpływa na liczebność nietoperzy na dużym obszarze Europy Środkowej.

W ubiegłym roku chiropterolodzy liczbę zimujących tam nietoperzy oszacowali na ok. 35 tys. osobników, reprezentujących 12 gatunków. Najliczniejsze są nocki duże. Kolejne liczenie latających ssaków zaplanowano na połowę stycznia 2013 r. Ich rekordową liczbę stwierdzono w 2008 roku, kiedy to podziemnym rezerwacie zimowało ok. 37 tys. tych zwierząt.

W ramach programu ochrony zimowiska nietoperzy odbywa się nie tylko ich liczenie w okresie hibernacji. Prowadzony jest także całoroczny monitoring warunków mikroklimatycznych z wykorzystaniem czujników zbierających dane dotyczące wilgotności powietrza i temperatury – ważnych parametrów dla hibernujących nietoperzy.

"MRU jest przykładem tego, że aktywną ochronę zwierząt można połączyć z promowaniem walorów turystycznych. Dowodem jest złoty medal dla najlepszego produktu turystycznego, jaki zespół fortyfikacji otrzymał na tegorocznych Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2012 w Poznaniu" - dodał Lisiecki.

 

DLOS/PAP

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook