Jedynie prawda jest ciekawa


Tłumaczka z FBI uciekła do islamisty

03.05.2017

Daniela Green, Tłumaczka FBI, posiadająca dostęp do tajnych informacji uciekła dwa lata temu do islamisty, którego miała rozpracować – podaje CNN.

Pochodząca z Czechosłowacji, a wychowana w Niemczech Daniela Green zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdy wyszła za mąż za amerykańskiego żołnierza. Od 2011 roku zaczęła pracować jako tłumaczka języka niemieckiego w FBI, a z czasem przyznano jej dostęp do informacji niejawnych. 

W 2014 roku Green zlecono rozpracowanie jednego z członków tzw. Państwa Islamskiego, byłego niemieckiego rapera Denisa Cusperta, znanego jako Deso Dogg. Cuspert zajmował się rekrutacją islamistów w sieci, a nawet występował w drastycznych filmach propagandowych z odciętą ludzką głową. 

Tego, co wydarzył się później, chyba nikt się nie spodziewał. Daniela Green okłamując służby, że leci do Niemiec odwiedzić rodzinę, w rzeczywistości uciekła do Cuspert w Syrii i ostrzegła przez FBI. Według CNN, kobieta miała nawet wyjść za mąż za dżihadystę. 

Wkrótce jednak 38-latka otrzeźwiała i pożałowała swojej decyzji. W niewyjaśnionych okolicznościach wróciła do Stanów Zjednoczonych i została skazana na dwa lata pozbawienia wolności. W 2016 roku Green wyszła na wolność. 

Komentatorzy CNN zauważają, że ucieczka pracownika FBI do Syrii musiała wymagać zgody przywódców tzw. Państwa Islamskiego. I jak dodała telewizja, w kontekście „wstydliwego” naruszenia bezpieczeństwa wewnątrz służb, Danielę Green spotkała wyjątkowa łagodna kara za kontakt z islamistami, co wskazywałoby na jej zgodę na współpracę. 

ak/CNN/tvn24.pl

[fot. wikimedia commons/domena publiczna]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook