Jedynie prawda jest ciekawa


Telefon życzliwości dla seniora

16.03.2015

Łódzki magistrat uruchomił "telefon życzliwości". Pod numerem 45 638 50 32 obok porady psychologicznej czy prawnej seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie emocjonalne - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Wiceprezydent podkreślił, że w magistracie działa zespół ds. seniorów, a od ub. roku w centrach aktywnego seniora w instytucjach kultury w pięciu historycznych dzielnicach miasta świadczone są porady psychologiczne i prawne dla seniorów. "Te usługi sa bardzo popularne wśród starszych mieszkańców Łodzi i to przekonało nas do kolejnych działań" - wyjaśnił Piątkowski.

Zespół ds. seniorów wspólnie z fundacją Subvenio stworzył koncepcję specjalnego telefonu zaufania dla seniorów. "Po wybraniu numeru +telefonu życzliwości+ każdy starszy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł porozmawiać nie tylko z fachowcem, ale jednocześnie z kimś, kto rozumie osobę po drugiej stronie, ma dla niej wiele życzliwości i cierpliwości" - dodał wiceprezydent.

Celina Maciejewska z fundacji Subvenio zaznaczyła, że "telefon życzliwości" oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów. "W ciągu ostatnich trzech lat jako edukator cyfrowy pokolenia 50+ przeszkoliłam ok. dwu tys. osób w starszym wieku i dostrzegam, że grupa ta ma ogromny potencjał. Oni chcą robić coś dla innych, a więc przygotowaliśmy im miejsce, gdzie mogą tę pomoc realizować" - powiedziała.

W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 50+, m.in. prokurator w stanie spoczynku, adwokat, psycholog - specjalista interwencji kryzysowej, pedagog, terapeutki oraz nauczycielki obsługi komputera pracujące z seniorami. Zgłosiła się też grupa seniorów, którzy przejdą szkolenie i będa pracować na rzecz swoich rówieśników we współpracy ze specjalistami.

"W punktach oferujących pomoc kryzysową i pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzonych przez naszą fundację, często spotykamy się z ludźmi starszymi, którzy +nie mieszczą się w profilu działania+. Nie są pokrzywdzeni przestępstwem, ale koniecznie potrzebują wsparcia - psychologicznego lub związanego z uporządkowaniem spraw pod koniec życia. Potrzebują też tzw. pomocy obywatelskiej; jak załatwić różne sprawy w urzędach, jak korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto czy fundacje i organizacje twórcze. To właśnie chcemy im zaoferować w +telefonie życzliwości+" - podkreślił Dariusz Sobieski z fundacji Subvenio.

Pod numer 45 638 50 32 seniorzy będą mogli telefonować w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16-18. Wszyscy uczestnicy projektu działają pro bono.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook