Jedynie prawda jest ciekawa


Tatrzański miś doznał paraliżu

03.06.2015

Przy popularnym szlaku tatrzańskim przez Dolinę Jaworzynki znaleziono sparaliżowanego niedźwiedzia. Szlak czasowo zamknięto. Chore zwierzę trzeba było uśpić.

 Popularny szlak turystyczny w Tatrach przez Dolinę Jaworzynki do Przełęczy między Kopami, został w środę zamknięty do odwołania – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Przy szlaku znaleziono sparaliżowanego niedźwiedzia.

Jak poinformował PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, przyrodnicy stwierdzili, że niedźwiedź doznał paraliżu i został uśpiony. „Będziemy badać przyczyny zachorowania tego osobnika” – powiedział.

Niedźwiedzia odnalazł przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel, który żółtym szlakiem prowadził wycieczkę. „Usłyszałem ryczenie i najpierw myślałem, że to głos jelenia. Kiedy się zbliżyłem, zobaczyłem, że w zaroślach leży niedźwiedź” – relacjonował przewodnik.

Przewodnik dodał, że zwykle drapieżnik trzyma się z dala od ludzi, a zachowanie tego osobnika wzbudziło niepokój. „Niedźwiedź leżał, widziałem tylko że ruszał łbem i łapą, ale nie mógł się podnieść. Zawiadomiliśmy służby parku narodowego. Jestem przewodnikiem już od wielu lat, ale pierwszy raz widziałem niedźwiedzia w takim stanie” – mówił.

Żółty szlak prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki, to popularny trakt prowadzący do Doliny Gąsienicowej. Równolegle do niego biegnie szlak niebieski przez Boczań i łączy się z żółtym szlakiem na Przełęczy między Kopami.

Niedźwiedzie w Polsce są pod ścisłą ochroną. Główną ostoją tego drapieżnika w naszym kraju są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod jej opieką. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Z przeprowadzonych przez TPN w ostatnich latach badań wynika, że w całych Tatrach żyje 45 niedźwiedzi brunatnych; polskiej części Tatr stale bytuje 15 niedźwiedzi, a 16 sezonowo przemieszcza się po terenie obu państw.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook