Jedynie prawda jest ciekawa


Taśmy z wywiadami Jana Pawła II trafiły do jego Centrum w Krakowie

17.05.2017

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992.

Wieloletni włoski eurodeputowany i dziennikarz Jaś Gawroński ofiarował w środę kard. Stanisławowi Dziwiszowi taśmy magnetofonowe, na których zarejestrował swoje rozmowy z Janem Pawłem II. Kardynał przekazał je Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992. Pierwsza rozmowa toczyła się po polsku, druga po włosku. Dotyczyły one aktualnej sytuacji Europy i świata, procesu obalania komunizmu, zjednoczonej Europy i roli Kościoła na świecie.

Wywiady były publikowane w prasie na całym świecie. Tuż przed 97. rocznicą urodzin Karola Wojtyły Wydawnictwo Literackie po raz pierwszy publikuje je w książce "Kolacja z papieżem i inne historie", połączone w jeden spójny tekst. Zawiera ona te fragmenty, które wcześniej były wyłączone.

"Przez lata nie zgadzałem się na wydanie tego wywiadu w całości, bo były tam zbyt osobiste wypowiedzi Ojca Świętego. Nie był to czas na publikację, ale teraz już nadszedł" - mówił w środę kard. Dziwisz. Jak wyjaśnił dziennikarzom, chodziło o te wątki, które dotyczyły osób żyjących, a których publikacja mogła komuś zaszkodzić lub kogoś urazić. "Ta książka to przyczynek do poznania wyjątkowej osobowości Jana Pawła II i piękny prezent na 97. urodziny" - dodał.

Kard. Dziwisz podkreślił, że zna rodzinę Gawrońskich od lat, a wywiady z Jasiem Gawrońskim były wyjątkowe, bo papież rozmawiał z przyjaciółmi. "Był bardzo otwarty na tematy trudne. Myślę, że wtedy nie myśleliśmy, że to wszystko będzie w książce" - powiedział były osobisty sekretarz papieża. Jak dodał w podobnym klimacie odbywały się rozmowy Jana Pawła II z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim w Castel Gandolfo.

"To jest wywiad z głową Kościoła ale nie ma w nim ani słowa o religii. Wszystko dotyczy polityki. Ja chciałem zrozumieć, jaka jest myśl polityczna Ojca Świętego" - wspominał w środę Jaś Gawroński. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pierwszy wywiad z papieżem miał inny charakter niż drugi, bo Jan Paweł II podczas rozmowy w 1988 r. chciał się sam jak najwięcej dowiedzieć o sytuacji politycznej we Włoszech. 

"Gdy wywiad ukazał się we francuskich gazetach 'Le Figaro' i 'Le Monde'  pojawiła się sugestia, że pewne jego fragmenty nie są autentyczne i papież na pewno tego tekstu nie autoryzował. Dopiero, gdy oficjalna gazeta Stolicy Apostolskiej 'L'Osservatore Romano' wydrukowała cały wywiad, to był ostateczny stempel, że jest on prawdziwy" - dodał.

Gawroński pytany o to, czy papież miał jakieś słabości, popełniał błędy powiedział, że "Jan Paweł II był za bardzo zakochany w Polsce". 

"Może ta jego polskość była czasami trochę za mocna" -  ocenił.

Kasety z nagraniami wywiadów Gawrońskiego z papieżem: dwie małe z zapisem pierwszego wywiadu i jedna - większego formatu z nagraniem drugiego zostały podarowane kard. Dziwiszowi, a on przekazał je do archiwum Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Jak mówił kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński zostaną one przeniesione na inne, bardziej nowoczesne nośniki.

W książce "Kolacja z papieżem" znalazły się także rozmowy Gawrońskiego z kubańskim przywódcą Fidelem Castro, zamordowanym w 1965 r. charyzmatycznym przywódcą czarnych muzułmanów - Malcolmem X, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, węgierskim filozofem Gyorgy Lukacsem oraz włoskim przemysłowcem Giovanni Agnellim.

Jaś Gawroński (ur. 1936 r.) - włoski dziennikarz i polityk jest synem polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki, działaczki społecznej, Luciany Frassati, która w czasie wojny pomagała wielu ludziom w ucieczce z okupowanej Polski. Jego wuja Piera Giorgia Frassatiego, zmarłego w wieku dwudziestu czterech lat na chorobę Heinego-Medina, Jan Paweł II beatyfikował w 1990 r.

Gawroński pracował dla dziennika "La Stampa", który założył jego dziadek, był korespondentem telewizji włoskiej w Nowym Jorku, Paryżu, Moskwie i Warszawie. W 2015 roku uhonorowano go prestiżową Premio Biagio Agnes za całokształt dorobku dziennikarskiego.

Od lat osiemdziesiątych zaangażowany w politykę - zasiadał w Parlamencie Europejskim i włoskim senacie, współpracował z Silviem Berlusconim. Był także członkiem rady miejskiej Turynu i członkiem rady regionu Piemont. W latach 2011-2015 Jaś Gawroński pełnił funkcję prezesa fundacji Quadriennale w Rzymie. Zdrobniałą formę imienia - Jaś - przyjął zgodnie ze zwyczajem włoskim i zapisem w dokumentach. 

pg/PAP 

[foto: Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook