Jedynie prawda jest ciekawa


Tangoterapia przywraca życie

04.01.2013

W argentyńskich szpitalach nauka tanga, czyli tańca, którego podstawą jest bliski kontakt z partnerem, jest wykorzystywana jako terapia, umożliwiająca osobom chorym psychicznie oraz emerytom powrót do życia - pisze agencja AFP.

"Tym, co sprawia, że tango jest tak wyjątkowe, jest trzymanie drugiej osoby w ramionach. Dzięki temu tworzy się pewnego rodzaju relacja miłosna" - mówi Silvina Perl, która jest koordynatorką warsztatów tanga prowadzonych w szpitalu psychiatrycznym im. Jose Tiburcio Bordy w Buenos Aires.

Psycholog tłumaczy, że magia tanga, które narodziło się pod koniec XIX wieku w biednych środowiskach Buenos Aires i Montevideo, pomaga w leczeniu zaburzeń psychicznych. "Oczywiście samo tango nie leczy, ale podczas godziny zajęć pacjenci nie mają halucynacji: są skoncentrowani, zajęci tym, aby dobrze wykonywać kroki" - dodaje Perl.

Tzw. Borda jest szpitalem dla mężczyzn i dlatego w zajęciach biorą udział też wolontariuszki. Pomagają one Perl nauczyć ok. 20 pacjentów tego trudnego tańca. W spokojnej i przyjaznej atmosferze mężczyźni nieśmiało stawiają pierwsze kroki.

Jak się wydaje się, powiedzenie, że do tanga trzeba dwojga, wyjaśnia efekt terapeutyczny tańca. "Z pomocą tanga leczymy psychozy. Taniec ten zmusza pacjenta do nawiązania relacji z drugą osobą, która nie istnieje tylko i wyłącznie we własnym świecie pacjenta" - podkreśla Perl.

"Do tanga absolutnie niezbędna jest druga osoba" - zaznacza psycholog. Wśród pozostałych elementów wymienia m.in. koordynację, znajomość reguł, kroków czy figur.

Stołeczny szpital im. Jose Marii Ramosa Mejii wykorzystuje podobną technikę, ale skierowaną do innych odbiorców, którymi są starsi ludzie. Taniec pomaga pokonać depresję i pustkę odczuwaną przez osoby, które przeszły na emeryturę, a wcześniej prowadziły bardzo aktywny tryb życia.

"Tym, którzy dopiero co przeszli na emeryturę, grozi bezczynność. Tango pomaga im w natychmiastowym powrocie do aktywnego życia społecznego" - tłumaczy 67-letnia Alba Balboni, która kieruje warsztatami organizowanymi w szpitalu. Tajniki tańca, który w 2009 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, zgłębiają także młode osoby. Zajęcia odbywają się w sali im. Carlosa Gardeli, nazwanej tak od słynnego wykonawcy pieśni z gatunku tanga z początku XX wieku.

"Uczymy się, jak trzymać drugą osobę w ramionach" - mówi jeden z początkujących, 65-letni Federico Tressero. "W szkołach tańca kładzie się nacisk na choreografię, podczas gdy my wolimy skoncentrować się na samym kontakcie" z drugim człowiekiem - podkreśla.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook