Jedynie prawda jest ciekawa


Tak "ćwierka" Benedykt XVI

03.01.2013

Współpracownicy papieża Benedykta XVI zdradzają jak powstają tweety Ojca Świętego. Papież sam interweniuje w teksty.

Księża z Sekretariatu Stanu przygotowują tekst, który następnie Benedykt XVI musi jeszcze zatwierdzić, po czym pojawia się on na Twitterze. „Wierzymy i bardzo mocno tego pragniemy, aby zamieszczane tam tweety pochodziły rzeczywiście od papieża” – powiedział w rozmowie z włoskim programem telewizyjnym Tgcom24 abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Poinformował o tym watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Ujawniając kulisy powstawania krótkich myśli, zwykle zaczerpniętych z Biblii, pojawiających się na uruchomionym 12 grudnia ub.r. Twitterze papieskim, hierarcha watykański podkreślił, że Ojciec Święty „interweniuje w te teksty”.

W rozmowie z dziennikarzami Fabio Marchese Ragoną i Federico Novellą arcybiskup odniósł się także do komentarzy pojawiających się pod tweetami. Zaznaczył, że nie zawsze były i są one pozytywne. „Napływały zewsząd. Mieliśmy przepiękne wpisy od młodych, mniej młodych, z różnych kontynentów” – oświadczył przewodniczący Rady. Dodał, że były też uwagi ironiczne, krytyczne, a nawet oszczercze.

„Muszę jednak przyznać, że dla nas, żyjących w tym kontekście, nie było to zaskoczeniem. Mieliśmy pełną świadomość tego, co się może wydarzyć: gdy papież chce nawiązać dialog z dzisiejszym człowiekiem i znaleźć się na jego poziomie, istnieje ryzyko, które trzeba zaakceptować” – stwierdził abp Celli.

Zwrócił uwagę, że droga została już otwarta, zainteresowanie medialne jest bardzo wysokie i w przyszłości może się jeszcze zwiększyć. „Papież pragnie prowadzić dialog z jak największą liczbą osób, nawiązywać kontakt z mężczyznami i kobietami z każdego kraju” – zapewnił dostojnik watykański. Dodał, że w związku z tym w przyszłości na Twitterze pojawi się także język chiński i przypomniał, że już obecnie strona oficjalna Stolicy Apostolskiej ma kanał w tym języku. Wyjaśnił, że na razie istnieją pewne trudności techniczne pod tym względem, „nad którymi obecnie pracujemy”.

Obecność Ojca Świętego na Twitterze zapowiedziano na konferencji prasowej w Watykanie 3 grudnia ub.r. Poinformowano wówczas, że pierwszy swój wpis na tym portalu Benedykt XVI umieści 12 tegoż miesiąca. I rzeczywiście od tego czasu pojawiają się tam codziennie krótkie przesłania biblijne, na które internauci z całego świata odpowiadają własnymi komentarzami. Teksty papieskie dostępne są w 7 językach, w tym także po polsku (adres: @pontifex_pl).

DLOS/KAI

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook