Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnice tablic rejestracyjnych

15.12.2012

Tablice rejestracyjne pojazdów mogą być w Kanadzie spersonalizowane, stąd nie dziwi tablica z inicjałami właścicieli czy ze znakiem graficznym. Z niektórymi polskimi słowami trzeba jednak uważać.

Prowincje prowadzą rejestry niedopuszczalnych słów i skrótów, które są całkiem długie, lepiej więc przed wydaniem kilkuset dolarów na spersonalizowaną tablicę sprawdzić, czy ta wymarzona przez nas nie jest mrzonką.


Na przykład w prowincji Nowa Szkocja na liście figuruje 2966 zakazanych słów, skrótów i kombinacji liter z cyframi. W Ontario, jak można przeczytać na stronach Service Ontario (administracji obsługującej sprawy ludności), podkreślono, że dopuszczalna jest "prawie każda kombinacja liter i cyfr", o ile... - i tu następuje długa lista warunków.


Nie ma więc co liczyć na tablice rejestracyjne o podtekstach seksualnych czy z wulgarnymi wyrazami. Nie mają szans obraźliwe słowa używane w slangu i to nie tylko angielskim, ale "w jakimkolwiek języku" - zwraca uwagę Service Ontario. Stąd na przykład na listach zakazów sporo soczystych przekleństw i okrzyków znanych każdemu frankofonowi. Zakazane są skróty zaczerpnięte z SMS-ów, nie może być też mowy o religijnych przesłaniach czy słowach o znaczeniu religijnym.


Podobne zakazy obowiązują także w innych prowincjach. W Nowej Szkocji mogła się o tym przekonać kobieta, która chciała mieć na tablicy niewinnie wyglądające IXOYE. Ponieważ jednak jest to skrót od  greckich słów oznaczających Jezus Chrystus, Syn Boży i Zbawiciel, jej wniosek został oddalony. Tak samo zresztą odrzucono by prośbę o wydanie tablicy rejestracyjnej ze słowem "atheist" (ateista), czy z często używanym w internecie skrótem OMG (Oh My God, czyli O mój Boże).


Zwolennicy rozmaitych alkoholi czy narkotyków też nie mają szans na informowanie o swoich upodobaniach i efektach użycia czy nadużycia.


Na tablicach rejestracyjnych nie można ponadto zamieszczać haseł politycznych ani obelg pod adresem rządu. Całkowicie niedopuszczalne są jakiekolwiek aluzje do przemocy, działalności przestępczej czy naruszania praw człowieka. Stąd też nie pojawią się tablice zaczynające się od WEH8, ponieważ po angielsku można to przeczytać jako "we hate" (nienawidzimy).


Z polskiego punktu widzenia nawet istniejące niespersonalizowane tablice potrafią być zabawne. W Ontario tablice rejestracyjne mają obecnie cztery litery i trzy cyfry. Po ulicach krąży seryjnie AZJA, a także swojsko brzmiące BEBA czy BOBA. Słowo BUDA się nie pojawi, ponieważ widnieje na liście zakazanych słów - wymowa jest taka sama jak Budda, ale PIES za kilka lat zapewne już tak. Wśród Polaków krążą zakłady o to, kiedy pojawią się rozmaite czteroliterowe polskie słowa używane na ogół jako wyzwiska i czy w ogóle się pojawią, skoro w Service Ontario pracują także osoby mówiące po polsku.


W Ontario, w którym seryjnie wydawane tablice zaczynają się obecnie na B, w zasadzie powinien już pojawić się BOND, ale chyba są małe szanse, skoro Service Ontario zaznacza, że nawet w spersonalizowanych tablicach nie ma szans na użycie powszechnie znanych nazwisk. Lista zakazanych słów jest podobna w różnych prowincjach i warto zajrzeć do np. listy zakazów w Nowej Szkocji, opublikowanej w całości przez portal CBC, nawet jeśli marzy się o typowo polskiej tablicy rejestracyjnej. 


Nie ma mowy o tablicy POLAK czy POLAKI, gdyż Polack to dość pogardliwe określenie polskiej nacji. Miłośnicy kotów nie mają szans na użycie słowa KOT, zaś zwolennicy polskich legend nie mogą liczyć na rejestrację z imieniem KRAK - wymowa jest zbyt bliska słowu crack, które oznacza bardzo silny i szybko uzależniający narkotyk.


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook