Jedynie prawda jest ciekawa


Szpiegowska akcja na Facebooku

29.05.2014

W ramach bezprecedensowej, trzyletniej kampanii szpiegowskiej prowadzonej w internecie irańscy hakerzy założyli fikcyjne konta w serwisach społecznościowych i stworzyli portal informacyjny, by szpiegować przywódców wojskowych i politycznych z USA i Izraela.

O operacji poinformowała w czwartek prywatna firma z Dallas w Teksasie iSIGHT Partners, która zajmuje się cyberwywiadem. Wśród ofiar irańskich hakerów byli m.in. admirał marynarki wojennej USA,
amerykańscy kongresmeni i ambasadorowie, członkowie amerykańsko-izraelskiego lobby oraz pracownicy z Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Iraku i Afganistanu. iSIGHT Partners nie podała, jakie informacje wykradli hakerzy.
Cyberpiraci wymyślili sześć fikcyjnych osób, które miały pracować dla zmyślonego portalu informacyjnego o nazwie NewsOnAir.org. Publikowano tam teksty z BBC, agencji Reutera, Associated Press i innych mediów. Hakerzy utworzyli kolejnych osiem postaci, które rzekomo pracowały dla kontrahentów w dziedzinie obronności i innych organizacji.
Irańczycy założyli tym 14 osobom fikcyjne konta na Facebooku, LinkedIn czy Twitterze i zapełnili profile fikcyjną treścią. Następnie próbowali dodać do swojej listy znajomych przyszłe ofiary
Jeden z "reporterów" NewsOnAir.org miał takie samo nazwisko jak reporter agencji Reutera pracujący
w Waszyngtonie.
Operacja trwała co najmniej od 2011 r. - podała iSIGHT, nazywając ją "najbardziej wymyślną kampanią z użyciem tzw. inżynierii społecznej w historii". Inżynieria społeczna to zestaw metod mających na celu uzyskanie niejawnych informacji przez cyberprzestępcę.
Aby wydawać się bardziej wiarygodnymi, hakerzy najpierw ustanawiali więzi ze znajomymi ofiar, ich kolegami ze szkoły czy krewnymi. Następnie wysyłali ofiarom nieszkodliwe treści, np. linki do artykułów na NewsOnAir.org, aby budować zaufanie. W końcu ofiary otrzymywały linki do złośliwego oprogramowania, infekującego komputery, lub też dostawali linki do stron, gdzie proszeni byli o podanie informacji niezbędnych do zalogowania się np. do poczty służbowej.
Jak poinformowała iSIGHT, hakerzy wykorzystali 14 fikcyjnych postaci do nawiązania kontaktu z ponad 2 tys. osób, ale ostatecznie wzięli na celownik kilkaset osób.
 "To nie jest głośna kampania. Jest ona cicha i powolna" - powiedział wiceszef iSIGHT Tiffany Jones. iSIGHT nie jest w stanie ustalić, czy hakerzy byli powiązani z władzami w Teheranie. Firma uważa jednak, że w związku ze stopniem skomplikowania operacji musiało wspierać ich jakieś państwo. 
Firma ujawniła swoje ustalenia w czasie, gdy pojawiają się dowody na to, że irańskie grupy hakerskie stają się coraz bardziej agresywne.
Irańczycy nie należą do pierwszej ligi światowych hakerów. Daleko przed nimi są piraci Internetowi z USA, Rosji, Izraela i Chin. Jednak Irańczycy ciężko pracują nad tym, by ich dogonić - twierdzą eksperci.
Zintensyfikowali oni swoją działalność po 2010 roku, gdy wirus Stuxnet zaatakował irańskie placówki nuklearne. Jak pisze agencja Reutera, powszechnie uważa się, że za wirusem stały Stany Zjednoczone i Izrael. Oba kraje nigdy się do tego nie przyznały.
PAP, lz 
[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook