Jedynie prawda jest ciekawa


Szklarnia w wieżowcu

24.03.2012

Ekologiczne warzywa i owoce można efektywnie uprawiać także w centrach miast - przekonują szwedzcy specjaliści, którzy budują pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin. Szwedzka firma chce także w Polsce spopularyzować takie miejskie szklarnie.

Budowa 54-metrowego obiektu ruszyła niedawno w szwedzkim mieście Linkoeping. Innowacyjny projekt opracowali inżynierowie z firm: Sweco, która od ponad roku działa także w Polsce, oraz Plantagon.

Miejska szklarnia ma wykorzystać tworzone przez miasto nadwyżki energetyczne dla zwiększenia efektywności procesu fotosyntezy. Twórcy przedsięwzięcia przekonują, że dzięki nowatorskim rozwiązaniom uprawa w wieżowcu ma być niemal trzykrotnie bardziej efektywna od tradycyjnej hodowli roślin, przy znaczącym ograniczeniu m.in. emisji dwutlenku węgla.

Przy tego typu realizacjach pracują także polscy inżynierowie, m.in. Tomasz Halkiewicz, który jest konsultantem ds. ochrony środowiska w szwedzkim oddziale firmy Sweco. W Polsce na razie nie ma podobnych projektów, choć niewykluczone, że pojawią się w perspektywie kilku lat.

- Jeszcze w pierwszej połowie tego roku odbędzie się szkolenie dla specjalistów Sweco Polska, które będzie dotyczyło koncepcji urban green house (miejskie pionowe szklarnie - PAP). Mamy nadzieję, że dzięki temu w najbliższym czasie będziemy mieli okazję realizować tego typu inwestycje, a tym samym idea urban green house zdobędzie popularność również w Polsce - powiedział w środę PAP dyrektor zarządzający Sweco Polska Grzegorz Rolski.

Szwedzki wieżowiec będzie gotowy na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2013 r. Wartość inwestycji sięga 200 mln koron szwedzkich, czyli mniej więcej 30 mln dol.

Dzięki odpowiedniemu układowi budynku na każdej kondygnacji mają powstać optymalne warunki świetlne do hodowli. Dla zwiększenia intensywności procesu fotosyntezy inwestycja wykorzysta też nadwyżki energetyczne miasta - chodzi o to, by odpowiednio dopasować do siebie system zarządzania budynkiem oraz nadmiar wykorzystania mediów (np. wody) w mieście.

Odpowiednie nasłonecznienie oraz rozwiązania służące stworzeniu właściwych warunków hodowlanych mają zapewnić trzykrotnie bardziej efektywną uprawę niż w standardowych szklarniach. - Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii - zapewnił Rolski.

Dla osiągniętego efektu ekologicznego ważny jest także brak konieczności transportu żywności na dużą odległość, ponieważ uprawa zlokalizowana będzie w mieście. Aby przewieźć produkty ze szklarni nie trzeba będzie spalać paliwa (oznacza to m.in. mniejszą emisję dwutlenku węgla); tym samym towar ma być tańszy, bo nieobarczony kosztami transportu.

Pilotażowa szwedzka miejska szklarnia ma być odpowiedzią na nasilającą się migrację mieszkańców wsi do obszarów mocno zurbanizowanych. Według danych ONZ do połowy XXI wieku ponad 80 proc. populacji świata będzie mieszkać w miastach.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook