Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSW Niemiec: pieczeń wieprzowa częścią naszego życia

25.10.2016

Wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii, podczas których doszło do rabunkowych i seksualnych napaści na kobiety, były zdaniem szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere'a "punktem zwrotnym" w niemieckiej dyskusji o uchodźcach i migracji.

„Niemieckie społeczeństwo musi z jednej strony zachować otwartość na nowe zjawiska, z drugiej zaś strony powinno bronić swoich wartości i tradycji z większą pewnością siebie” - powiedział de Maiziere we wtorek podczas konferencji poświęconej integracji imigrantów w Kolonii.

„Imigranci będą wiedzieli, co mają traktować z szacunkiem, tylko wtedy, gdy sami będziemy cenić i konsekwentnie bronić naszych wartości i kultury” - mówił szef MSW cytowany przez agencję dpa. Jak dodał, dzięki temu imigranci będą mogli nabyć koniecznego szacunku i podziwu dla niemieckiego stylu życia.

„Nikt nie będzie musiał zrezygnować z ukochanych tradycji. W Kolonii do tych tradycji należy kiermasz Bożenarodzeniowy, ale także karnawał, currywurst i pieczeń wieprzowa. Oczywiście także kebab i falafel. Wszystko to pozostanie dalej częścią naszego życia” - przekonywał de Maiziere. 

Szef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że takich postaw nie można zadekretować za pomocą zarządzeń, lecz muszą one stać się elementem dnia codziennego. „Niemieckie społeczeństwo nie musi rezygnować z tradycji kierując się "nieuzasadnionymi obawami przed rzekomym urażeniem uczuć innych osób". Ten, kto wyznaje określoną religię, nie rości sobie zwykle pretensji do narzucania jej innym” - zauważył polityk CDU. 

De Maiziere podkreślił, że osoby, które chcą osiedlić się w Niemczech, mogą nadal podtrzymywać związki z krajem pochodzenia, muszą jednak stawiać na pierwszym miejscu społeczeństwo i kraj, w którym mieszkają obecnie.

Podczas ubiegłorocznego Sylwestra w Kolonii i kilku innych miastach w zachodnich Niemczech doszło do rabunkowych i seksualnych napaści w miejscach publicznych na kobiety na masową skalę. Sprawcami byli w przeważającej większości młodzi imigranci z Północnej Afryki. Siły policyjne okazały się zbyt słabe, by opanować sytuację i pomóc ofiarom. W Kolonii 1200 poszkodowanych złożyło zawiadomienia o przestępstwie.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, w celu uzyskania azylu. Niemieckie społeczeństwo okazywało początkowo wielką otwartość i gotowość do pomocy uciekinierom. Wydarzenia w Kolonii spowodowały wzrost wśród Niemców sceptycyzmu wobec imigrantów.

Ryb, PAP, welt.de

Fot. [Wikimedia Commons/A. Savin]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook