Jedynie prawda jest ciekawa


Szczególne uroczystości Wniebowzięcia NMP

12.08.2016

W tym roku, w 25-lecie Światowych Dni Młodzieży, uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za ŚDM w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. Co roku gromadzi w Częstochowie dziesiątki tysięcy wiernych. Wielu z nich, z niemal wszystkich zakątków Polski, przybywa tam w pieszych pielgrzymkach.

Przypadające 15 sierpnia święto tym razem będzie miało szczególny charakter. 14 i 15 sierpnia przypada bowiem 25. rocznica spotkania Jana Pawła II z młodzieżą świata w ramach 6. ŚDM, które w 1991 r. odbyły się w Częstochowie Na Jasnej Górze zebrało się wówczas ponad 1,6 mln młodych, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego.

"Właśnie w tych dniach młodzież w ponadmilionowej rzeszy zgromadziła się tu w Częstochowie przy Jasnej Górze wokół osoby Ojca Świętego, który otaczał wszystkich modlitwą. Wiemy też jak wspaniale przemawiał, chciał, abyśmy próbowali się zmienić, byśmy dobrze korzystali z wolności i na to szczególnie uwrażliwiał Polaków i młodych z całego świata" - powiedział PAP rzecznik Jasnej Góry o.Sebastian Matecki.

Podkreślił, że choć od tamtych wydarzeń minęło 25 lat, ich uczestnicy wciąż "na pewno bardzo mocno przeżywają pamięć tamtych chwil". Nawiązał przez to m.in. do faktu, że po raz pierwszy w ŚDM licznie uczestniczyli młodzi ludzie z dwóch stron żelaznej kurtyny, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego. Dla papieża miało to szczególne znaczenie, a całemu wydarzeniu nadało historyczny charakter i niezapomnianą atmosferę.

Najważniejszym przesłaniem Jana Pawła II w czasie tamtych ŚDM było przesłanie wolności, zarówno tej zewnętrznej, obejmującej wolność polityczną w państwach rozpadającego się wówczas ZSRR, jak i wolności wewnętrznej, rozumianej jako fundament godności człowieka. "Co z tym zrobiliśmy to dla nas refleksja, zapytanie, ale i jednocześnie jakaś zachęta, żeby wracać do tych wspaniałych przesłań, które zostawił nam papież Jan Paweł II" - wskazał paulin.

Uroczystości nawiązujące do 25-lecia ŚDM w Częstochowie zaplanowano na niedzielny wieczór. Po mszy św. z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i modlitwie Apelu Jasnogórskiego, na Szczycie odbędzie się koncert "Mocni w Duchu" i wieczorne czuwanie, wspominające wydarzenia sprzed ćwierć wieku.

Natomiast główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralny ich punkt stanowi rozpoczynająca się przed południem suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. On też wygłosi homilię.

W programie całodniowych obchodów znalazły się m.in. msza św. dla uczestników pieszych - jednych z najliczniejszych - pielgrzymek z Warszawy oraz dziękczynna modlitwa za tegoroczne, 31. ŚDM w Krakowie.

Całość zakończy się wieczornym Apelem Jasnogórskim m.in. z udziałem dowódców Polskich Sił Zbrojnych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego.

Co roku 15 sierpnia na jasnogórskich błoniach gromadzą się dziesiątki tysięcy wiernych z całego kraju. Wielu z nich przybywa do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach. Inni - pociągami, autokarami, samochodami.

Sierpień, a szczególnie dni poprzedzające 15 i 26 sierpnia (odpust Matki Bożej Jasnogórskiej) to na Jasnej Górze okres tradycyjnego szczytu pielgrzymkowego. W tym czasie do sanktuarium każdego dnia wchodzi kilka lub kilkanaście grup; niektóre liczą nawet kilka tysięcy uczestników. Do tych największych należą pielgrzymki warszawskie i krakowskie.

W związku z przeżywanym obecnie w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia oraz mottem tegorocznych ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" wiele grup pielgrzymuje właśnie pod hasłem miłosierdzia lub jako dziękczynienie za pielgrzymkę Franciszka do Polski i spotkanie młodych z całego świata.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest od V wieku. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tegoroczne ŚDM odbyły się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Wziął w nich udział papież Franciszek. Według różnych szacunków ostatnie wydarzenia centralne na Campusie Misericordiae w Brzegach z udziałem papieża zgromadziły od 1,5 do 2,5 mln osób. 


lap/PAP

[fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook