Jedynie prawda jest ciekawa


Święto pierogów w Krakowie

15.08.2012

Pierogów z różnym nadzieniem - z owocami, mięsem, warzywami czy kaszą - gotowanych, pieczonych i smażonych, będą mogli spróbować uczestnicy 10. Festiwalu Pierogów, który od środy do niedzieli odbywa się na Małym Rynku w Krakowie.

Jak poinformował Filip Szatanik z krakowskiego magistratu, ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych i promocja walorów kuchni staropolskiej wśród przybywających do Krakowa turystów.

W festiwalu uczestniczy 14 krakowskich restauracji. Przygotowane przez nie pierogi podczas festiwalowych konkursów będzie oceniać zarówno publiczność, jak i jury zawodowe.

W głosowaniu publiczności, które przeprowadzone zostanie w piątek, zwycięzca otrzyma przechodnią statuetkę Kazimierza Wielkiego. Zwycięzca sobotniego konkursu, ocenianego przez profesjonalistów, uhonorowany będzie przechodnią statuetką św. Jacka z Pierogami. Laureaci konkursów ogłoszeni zostaną w niedzielne południe.

Jeszcze w środę podczas festiwalu, z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej, poświęcone zostaną zioła przyniesione przez mieszkańców Krakowa i rozstrzygnięty zostanie konkurs "Cudowna moc bukietów".

Ponadto każdego dnia na Małym Rynku będzie działał punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Fundację "Kibicujemy życiu". Od czwartku do soboty odbywać się będą także warsztaty kulinarne dla dzieci, zorganizowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Podczas festiwalu prezentować się będą również zespoły muzyczne.

W niedzielę w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich.

Sierpniowy termin festiwalu stanowi odniesienie do dawnego obyczaju, który w dniu święta Matki Boskiej Zielnej nakazywał kropienie ziół wodą święconą i lepienie pierogów, oraz do osoby św. Jacka Odrowąża, zmarłego 15 sierpnia 1257 r. i pochowanego w kościele dominikanów w Krakowie.

Według legendy, św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał. Według innego podania - przechadzając się ulicami Krakowa, częstował biedaków pierogami.

Tymczasem ojczyzną pierogów są Chiny. Do Europy zostały przywiezione przez Marco Polo. Według historycznych przekazów, do Polski dotarły w XIII wieku, dzięki krewnemu św. Jacka - biskupowi Iwo Odrowążowi, który zachwycił się ich smakiem podczas pobytu w Kijowie.

Organizatorem X Festiwalu Pierogów jest Urząd Miasta Krakowa, a współorganizatorami – Krakowska Kongregacja Kupiecka i Instytut Dziedzictwa.

sv, PAP

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook