Jedynie prawda jest ciekawa


Surowe kary za picie “pod chmurką” w Rzymie

15.06.2014

W Rzymie wprowadzono serię surowych przepisów dotyczących zasad picia alkoholu w nocy pod gołym niebem. Ma to ograniczyć skutki alkoholowych zabaw na placach i ulicach w lecie. Wieczne Miasto boryka się z coraz większym problemem burd i chuligaństwa.

Movida - pochodzące z języka hiszpańskiego i popularne we Włoszech słowo oznaczające nocne zabawy młodzieży w mieście, głównie przed barami i klubami, to styl życia tysięcy rzymian i przyłączających się do nich turystów z całego świata, ale i prawdziwe utrapienie dla policji oraz mieszkańców wielu dzielnic.

Często w wielu miejscach, zwłaszcza w historycznym centrum, na przykład na Campo de' Fiori i na Zatybrzu, beztroskie imprezy zamieniają się w bijatyki i burdy wszczynane przez pijanych chuliganów. Szczególnie groźne są szklane butelki po piwie, rzucane przez nich w tłum.

Od soboty w Wiecznym Mieście obowiązuje rozporządzenie władz w sprawie walki z pijaństwem na ulicach.

Od godziny 22.00 w wielu dzielnicach włoskiej stolicy, przede wszystkim na całym obszarze centrum i w nadmorskiej Ostii, w lokalach i sklepach, a nawet z automatycznych dystrybutorów, nie można sprzedawać na wynos żadnych napojów - nie tylko alkoholu - w butelkach. Na ulicach można pić wszelkie napoje tylko w plastikowych kubkach. Od północy alkohol serwowany jest wyłącznie w środku lokalu, nie można go podać nawet w ogródku ze stolikami.

Wszystkie bary i kluby oraz restauracje muszą zostać zamknięte o godzinie 2.00. Za złamanie tych przepisów grożą grzywny w wysokości 150 euro dla klientów i 280 euro dla właścicieli sklepów i lokali.

Władze Rzymu mają nadzieję, że seria zakazów i ograniczeń, które będą obowiązywać do końca października, zapewni przespane noce mieszkańcom centrum i ulubionych miejsc Movidy, a także uchroni miasto przed tonami porzucanych wszędzie, potłuczonych butelek.

Zapowiedziano, że specjalne patrole policji będą kontrolowały przestrzeganie przepisów i karały za ich łamanie.

"Letnie nocne są najpiękniejszymi chwilami, gdy można zwiedzać Rzym, dlatego tysiące ludzi wychodzą wtedy na ulice i place" - powiedział burmistrz Ignazio Marino. Dodał, że nadszedł czas na to, aby nikt więcej nie zakłócał rzymianom i turystom tej przyjemności.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook