Jedynie prawda jest ciekawa


Surfinia na balkon

24.04.2014

Nareszcie nadszedł czas, kiedy idąc szarą ulicą mogę podziwiać piękne ukwiecone okna, tarasy i balkony, na których kolorowe rośliny kaskadą barw opadają w dół, wyjątkowo dekorując otoczenie, lub pną się do góry jakby wyciągały łodygi, niczym dłonie, w stronę słońca.

Niewątpliwie najokazalej prezentują się bujnie kwitnące odmiany sezonowe, w których kolorystyka jest niczym tęcza a pnącza zostają obsypane setkami cudownych i wyjątkowych kwiatów. Wśród nich prym wiodą begonie, pelargonie oraz zjawiskowe surfinie.

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż niektóre z okazów są dziełem człowieka, a nawet zwykłego przypadku.

Surfinia kaskadowa jest tego przykładem. Wszystko za sprawą Ushio Sakazaki, japońskiego naukowca, który prowadził badania nad możliwościami komercyjnej produkcji win w tropikalnym klimacie, w pobliżu brazylijskiej rzeki Sao Francisco. Poznając te wyjątkową ziemię spostrzegł ciekawą roślinę okrywową z purpurowymi kwiatami. Zebrał jej nasiona i przywiózł je do Japonii. I choć produkcja wina nie wyszła, wizyta mimo wszystko okazała się wyjątkowo udana. Ushio Sakazaki po powrocie do Japonii skrzyżował nasiona petunii i zebranej tropikalnej piękności, z czego uzyskał pierwsze 3 odmiany surfinii, min. Shihi Purple. Jego dzieło szybko zyskało uznanie, początkowo na ziemi japońskiej, później w całej Europie. W 1990 roku Surfinie wyróżniono w konkursie nowości na targach ogrodniczych Plantec we Frankfurcie. W Polsce jej pierwsze kwiaty pojawiły się w 1994 roku.

Teraz krzyżowanie roślin prowadzę głównie w Japonii, ale poletka doświadczalne, na których uprawiam otrzymane siewki i dokonuję selekcji, znajdują się przede wszystkim w Kalifornii opowiadał dla Podoslonami.pl, Ushio Sakazaki.

Obecnie ich twórca co roku wprowadza przynajmniej jedną nową odmianę. Za swoje kultowe dzieła uznaje Strawberry Frost, czy Pretty Much Picasso, o różowych kwiatach z zielona obwódką.
Dziś niemal cały świat zdobi najbliższe otoczenie jakąś surfinią. Nic dziwnego, że została okrzyknięta królową balkonów. Posiada wyjątkową moc upiększania miejsca, w którym się znajduje. Surfinia w zależności od odmiany, może mieć kwiaty białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty te mogą być pojedyncze lub pełne. Wyhodowano nawet odmiany pachnące.

- To piękne kwiaty i łatwe w utrzymaniu, a wyjątkowo dekorują moje okna i taras. Nieprzyjemne i pracochłonne bywa obrywanie zwiędłych kwiatów, ze względu na lepiące listki - opowiada Tomek, wielbiciel roślin.

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Najbezpieczniej wystawić ją na zewnątrz po 15 maja, by zminimalizować niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, niełaskawych dla surfinii.

Jej uprawa to przede wszystkim żyzna gleba. Najlepsza jest ziemia próchniczna o odczynie kwaśnym.  Surfinia wręcz uwielbia "kąpać" się w słońcu, stąd najlepiej sadzić ją na balkonach, tarasach od strony południowej. Królowa nie znosi północnej strony i wiatrów.

Należy podlewać ją raz dziennie, chyba że dni bywają wyjątkowo upalne. Nie wolno dopuszczać do jej przesuszenia. Należy również pamiętać, aby podlewać roślinę do ziemi, omijając liście i kwiaty, ponieważ te zaczynają wówczas brązowieć. W czasie opadów dobrze jest schować ją w ustronne miejsce. Równie ważne jest usuwanie jej przekwitłych kwiatów, wraz z zawiązką nasiona, aby nie traciła sił na tworzenie nasion. Królowa balkonów kwitnie nieustannie, od maja do października.

Wiosna to wyjątkowy czas, by ukwiecić świat wokół siebie. Zasadzone, zadbane rośliny szybko odwdzięcza się wonią, barwą i formą. Z takiego okna, czy tarasu zawsze spojrzymy na świat z innej, lepszej perspektywy.

Andżelika Przybek

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook