Jedynie prawda jest ciekawa


Suplementy diety? Nie, dziękuję

11.10.2011

Eksperci podejrzewają, że suplementy mogą dobrze służyć zdrowiu tylko w jednym przypadku: gdy organizm przyjmującego jest niedożywiony. Ludzie odżywiający się normalnie, jeśli wierzyć badaniom, w ogóle nie powinni sięgać po takie specyfiki

Fińscy naukowcy przestudiowali amerykańskie archiwa medyczne. Dla swoich badań użyli dokumentów dotyczących 38 tys. Amerykanek w przedziale wiekowym 50-70 lat. Można się z nich dowiedzieć, jakie witaminy i minerały przyjmowały w ostatnich 20 latach swojego życia

Wszystkie badane kobiety odżywiały się dobrze, a jednak wiele z nich zdecydowało się na zażywanianie popularnych suplementów: multiwitaminowych, kwasu foliowego, witaminy B6, magnezu, żelaza itd. Mimo to częściej zapadały na zdrowiu, a nawet umierały, niż kobiety w ogóle nie zażywające suplementów diety. Dla przykładu, naukowcy zaobserwowali, że zażywanie tabletek z żelazem ma silny związek z większą o 2,4 proc. śmiertelnością. Ryzyko śmierci zwiększało się, im więcej takich tabletek przyjmowała dana osoba.

Naukowcy zastrzegają się, że wynik ich badań ilościowych jest obarczony ryzykiem  błędu. Zawsze dochodzą takie trudne do skontrolowania i policzenia czynniki, jak ogólny stan zdrowia, uwarunkowania genetyczne itd.

Ale to, do czego doszli, jak twierdzą, wystarczy, żeby apelować o rozważne korzystanie z oferty aptek. – Nie widzimy większego uzasadnienia dla szerokiego zastosowania suplementów diety – powiedział BBC (która poinformowała świat o wynikach badań) dr Jaakko Mursu z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Helen Bond z Brytyjskiego Związku Dietetycznego w rozmowie z BBC wyraziła tylko jedno zastrzeżenie do pracy jej fińskich kolegów. Jej zdaniem, są jednak pojedyncze suplementy, których starsze osoby mogą potrzebować. Przede wszystkim witamina D, którą lekarze rekomendują powszechnie ludziom powyżej 65 roku życia.  Ale zgadza się, że najlepiej organizmowi służy zdrowa, zbalansowana dieta.

Dodała, że najgorsze jest to, że wielu ludzi bierze sumpelenty wierząc, że to jakby polisa ubezpieczeniowa. – Ale „zbyt wiele” oznacza często „trujące” – podkreśliła.

MaH

sxc.hu

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook