Jedynie prawda jest ciekawa


Straż Graniczne wzmocni siły o cztery konie

10.02.2015

Kolejne cztery konie po zakończonym szkoleniu rozpoczęły służbę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Aktualnie dziewięć koni pomaga strażnikom granicznym patrolować granice. Bieszczadzki oddział jest jedynym oddziałem SG posiadającym konie.

"Koni używamy m.in. do patrolowania granicy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są niezawodnym środkiem lokomocji w miejscach trudno dostępnych np. dla samochodów, czy innych pojazdów" – powiedziała we wtorek starszy chorąży SG Anna Michalska z BiOSG w Przemyślu.

Zaznaczyła, że "konni pogranicznicy dojadą wszędzie tam, gdzie żaden, nawet najlepszy samochód terenowy, nie ma szans dotrzeć". "Patrole konne są też przyjazne dla przyrody" – podkreśliła.

Na przełomie stycznia i lutego cztery zakupione dla SG konie odbyły szkolenie w Wołosatem w Bieszczadach. Zajęcia prowadził hipolog - jedyny w Straży Granicznej - i instruktorzy jazdy konnej; wszyscy są funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Po zakończeniu kursu wierzchowce trafiły do placówek SG w Czarnej Górnej i Wojtkowej.

"Treningi odbywały się na ujeżdżalni oraz w terenie. Konie były przyzwyczajane m.in. do wystrzałów z broni palnej, ćwiczone do prowadzenia pościgu i zabezpieczania imprez masowych" – dodała Michalska.

Jednocześnie przypomniała, że kryteria naboru koni do służby w SG są bardzo rygorystyczne. "Przyjmujemy tylko zwierzęta w wieku od trzech do pięciu lat. Muszą mieć doskonały stan zdrowia i zrównoważony charakter" – zaznaczyła Michalska.

Konie już od kilkunastu lat pomagają monitorować granice bieszczadzkim strażnikom granicznym. BiOSG jest jedynym oddziałem SG w kraju, w którym one służą. Do jazdy konnej przeszkolonych jest 25 funkcjonariuszy. W ubiegłym roku dwóch spośród nich wzięło udział w międzynarodowym szkoleniu jeźdźców konnych w brytyjskiej policji konnej w Liverpoolu.

Poza końmi bieszczadzki oddział dysponuje też m.in. samochodami terenowymi, śmigłowcem, skuterami śnieżnymi, motocyklami. Służbę pełni w nim również 39 psów, które pomagają zarówno w przejściach granicznych jak i na zielonej granicy.

Konie od początku tygodnia rozpoczęły służbę przy patrolowaniu zielonej granicy. Co tydzień przechodzą kilkugodzinne dodatkowe szkolenia utrwalające ich dotychczas zdobyte umiejętności.Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG chronią ponad 373-kilometrowy odcinek granicy Polski z Ukrainą i ze Słowacją; 238,92 km z Ukrainą i 134,14 km ze Słowacja. Zajmują się m.in. odprawami na przejściach drogowych w Korczowej, Krościenku, Budomierzu i Medyce, gdzie znajduje się także przejście dla pieszych, oraz dwoma przejściami kolejowymi w Przemyślu i Werchracie i portem lotniczym w Jasionce k. Rzeszowa.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook