Jedynie prawda jest ciekawa


Stare samochody wyruszyły do Norwegii

10.08.2013

Około 120 samochodów wyprodukowanych w dawnym bloku wschodnim - dużych fiatów, maluchów, nys, wartburgów, a także dwa autobusy wyruszyły w sobotę z Katowic w drogę do Norwegii. To już 7. edycja rajdu Złombol, którego uczestnicy zbierają pieniądze dla domów dziecka.

Uczestnicy Złombola na wyprawę ruszają samochodami produkcji lub konstrukcji z czasów PRL. W sobotę na linii startu zameldowały się ikony polskiej motoryzacji - fiaty 126 i 125 p, a także nysy i żuki. Były też NRD-owskie wartburgi i trabanty, radzieckie łady. Po raz pierwszy w rajdzie biorą też udział autobusy - ikarus i autosan, a w każdym z nich około 20 osób. Choć do udziału w tegorocznym Złombolu zgłosiło się ponad 140 załóg, nie wszystkie dotarły na start.

Uczestnicy rajdu - którzy w poprzednich latach odwiedzili m.in. Monako, Szkocję i Grecję - w tym roku przez cztery dni będą jechali do Norwegii, przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Chcą dojechać na norweski Przylądek Północny. Mają do pokonania prawie 3 tys. km w jedną stronę. Załogi będą się spotykać w ustalonych punktach noclegowych. Kiedy już osiągną cel, każda z nich wróci do kraju już na własną rękę.

Aby zostać dopuszczonym do udziału w rajdzie, załoga musi uzbierać minimum tysiąc złotych. Pieniądze pochodzą od firm i osób prywatnych, których naklejki widnieją na samochodach. Całość uzbieranych środków trafia do dzieci - koszty wyjazdu i przygotowania auta uczestnicy pokrywają sami.

Jak powiedziała PAP pomysłodawczyni i współorganizatorka rajdu Martyna Kinderman, podczas dotychczasowych edycji rajdu udało się już zebrać około 900 tys. zł. Każda z edycji podsumowywana jest w grudniu. Organizatorzy dostają listy pisane przez podopiecznych domów dziecka do św. Mikołaja i starają się realizować zawarte w nich marzenia.

"Dzieci dostawały np. playstation, odtwarzacze mp4, prostownice do włosów, sztalugi, książki, przytulanki. Staramy się, by ich dzieciństwo nie kojarzyło im się tylko z domem dziecka" - podkreśliła Kinderman.

Pomysłodawcy rajdu zaznaczają, że Złombol to nie wakacje w komfortowym hotelu z katalogu, ale ekstremalna wyprawa bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony organizatorów i każdy z uczestników musi być w pełni samodzielny. "Nie ma mechaników, assistance, lawet ani psychologa. Nie zapewniamy wodzireja, niańczenia, rozpatrywania skarg i zażaleń, demokracji, wygodnych noclegów ani dobrej pogody" - napisali na stronie internetowej.

W pierwszej edycji Złombola, w 2007 roku, uczestniczyły tylko dwa samochody. W kolejnych latach ta liczba lawinowo wzrastała, od 2010 r. liczba załóg uczestniczących w rajdzie przekracza 100. Każda z wypraw to spore wyzwanie dla samochodów i załóg. W poprzednich latach uczestnicy pokonywali strome alpejskie podjazdy, skandynawskie pustkowia, czy dziurawe drogi w Bułgarii. Nie wszystkie pamiętające poprzednią epokę samochody wytrzymują trudy podróży - prawie każdego roku na skutek awarii część załóg musi zrezygnować z podróży. Zdarzyło się, że uczestnicy odpadali tuż za linią startu lub na start nie dojechali.

mc,PAP

[fot. Wikipedia Commons]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook