Jedynie prawda jest ciekawa


Słońce pochłonie Ziemię?

22.08.2012

"Słońce stanie się czerwonym olbrzymem i powiększy się aż poza orbitę Ziemi. To nas czeka za około 5 miliardów lat" - twierdzi prof. Aleksander Wolszczan z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Grupa astronomów z Polski, USA i Hiszpanii zaobserwowała po raz pierwszy układ planet, w którym szybko starzejąca się gwiazda unicestwia własny układ planetarny. Zdaniem naukowców, taki sam scenariusz czeka Ziemię.

Jak pisze "Rzeczpospolita", naukowcy obserwowali gwiazdę BD +48 740 – tzw. czerwonego olbrzyma. Gwiazda jest znacznie starsza od Słońca, a jej promień jest około 11 razy większy od słonecznego. Dzięki jej nieprzeciętnej jasności, łatwo ją zaobserwować w konstelacji Perseusza widoczna przez mały teleskop lub nawet lornetkę.

Naukowcy odkryli, że czerwony zawiera niezwykle dużo litu, czyli rzadkiego pierwiastka, stanowiącego jeden z podstawowych składników, powstałych w wyniku Wielkiego Wybuchu 14 miliardów lat temu. Takie bogate w lit gwiazdy spotykane są niezwykle rzadko z uwagi na to, że wysoka temperatura gwiazd prowadzi do ich całkowitego spalenia. To dlaczego niektóre gwiazdy wciąż posiadają jego nadmiar w swoim składzie wciąż pozostaje dla naukowców zagadką.

Jedna z hipotez przewiduje, że pierwiastek ten w gwiazdach może pochodzić z wchłoniętej planety. Taki scenariusz naukowcy założyli właśnie w przypadku czerwonego olbrzyma. W układzie tej gwiazdy zespół odkrył dużą, prawdopodobnie gazową planetę, która jest 1,6 razy cięższa od Jowisza.

Uwagę naukowców zwróciła niezwykle wydłużona eliptyczna orbita tego globu. W najwęższym miejscu planeta zbliża się do swojej gwiazdy na odległość podobną do tej, jaka dzieli Słońce i Marsa.
Po licznych obserwacjach i analizach tego faktu, doszli oni do wniosku, że na orbitę odkrytej planety musiał wpłynąć jakiś sąsiad, ponieważ znaczący wpływ mają zwykle oddziaływania grawitacyjne sąsiednich planet. Obserwacje naukowców nie potwierdziły jednak obecności sąsiedniej planety. Gdy do tego faktu, dołożyć informację o bogactwie litu w obrazie widmowym gwiazdy, łatwo wyprowadzić wniosek, że badacze mają tu do czynienia z przypadkiem wchłonięcia planety przez pęczniejącego olbrzyma.

Astronomowie obliczyli, że podobny scenariusz czeka Układ Słoneczny. Za 5 mld lat Mars i Ziemia zostaną wchłonięte przez Słońce. Jak prognozuje jeden z naukowców, "ekosfera przesunie się co najmniej w okolice Jowisza". "Jeżeli ludzkość miałaby opuścić gościnną Ziemię, to celem mógłby być któryś z księżyców Jowisza lub Saturna" - mówi "Rz" prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.


kop / rp.pl
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook