Jedynie prawda jest ciekawa


SIC ITUR AD DEUM czyli „Tak idzie się do Boga”

08.12.2017
opera
SIC ITUR AD DEUM czyli „Tak idzie się do Boga”

„…był to niewątpliwy sukces… …publiczność słuchała spektaklu w skupieniu… …była wzruszona… …niektórzy nawet do łez…” - tak na trojmiasto.pl premierowe wykonanie opery „Sic itur ad deum” skomentowała Ewa Palińska.

4 listopada 2017 r. w Centrum Św. Jana w Gdańsku, pod honorowym patronatem Metropolity Gdańskiego JE Ks. Abpa Sławoja Leszka Głódzia i dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Franciszka Stefczyka odbyła się premiera opery „Sic itur ad Deum” (Tak idzie się do Boga) o życiu i męczeńskiej śmierci Św. Wojciechu.

Marek Richter – bazując na czytelnym libretcie Dariusz Wójcika i interesującej pod względem harmonicznym i melodycznym muzyce kompozytorki Beaty Wróblewskiej, stworzył zgrabny spektakl, który dzięki dodatkowym efektom - w postaci wizualizacji i fantastycznej gry świateł - nabrał charakteru widowiska operowego. Spektakl osadzony w realiach historycznych X wieku ukazywał sylwetki ważnych postaci żyjących w Europie w tamtych czasach, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się stosunków społecznych, politycznych i religijnych. Postacie historyczne występujące w spektaklu to m.in. papież Jan XV, papież Grzegorz V; cesarz Otton III (dynastia Ottonów) panujący w cesarstwie niemiecko-rzymskim; książę Bolesław II Pobożny (dynastia Przemyślidów) panujący w Czechach oraz Bolesław książę Polan (dynastia Piastów) panujący w Polsce. Główną osią dramaturgiczną spektaklu była postać św. Wojciecha - człowieka szukający swojego miejsca, wyrastającego ponad przeciętność i wyprzedzającego własną epokę, którego historia życia przedstawiona była w porządku chronologicznym - od narodzin do męczeńskiej śmierci. Reżyser spektaklu poprzez wprowadzenie licznych scen rodzajowych ukazujących m.in. życie miasta, życie dworskie, pokazał obyczajowość tamtych czasów.

Dariusz S. Wójcik pisząc libretto oparł je na dwóch źródłach historycznych jakimi są „żywoty” Św. Wojciecha autorstwa Jana Kanapariusza i Brunona z Kwerfurtu oraz na faktach historycznych dotyczących realiów tamtej epoki, powiązań dynastycznych Piastów, Ottonów, czy wreszcie koligacji rodzinnych samego św. Wojciecha.

Nad stroną muzyczną spektaklu czuwał Piotr Staniszewski – znakomity dyrygent młodego pokolenia, który od kilku sezonów - związany jest artystycznie z Operą Narodową w Warszawie. Orkiestra kameralna pod jego batutą właściwie odczytała intencje kompozytora zawarte w zapisie nutowym kompletnego dzieła muzycznego stosując, m.in. bogatą artykulację i zróżnicowaną dynamikę.

Kompozycja Beaty Wróblewskiej oprócz arii, duetów i scen zbiorowych często charakteryzujących się pięknymi, śpiewanym refrenami, jak np. aria Matko Wojciecha: …okaż mu swe ulitowania nasz Królowa świata Pani ocal go Mario daj mu zdrowie on wierną służbą Ci odpowie… aria Cudzołożnicy: …o życie złudne, zgubne, złe w pułapkę swą schwytało mnie w miłosny czar wplątałam się o miłosierny rozgrzesz mnie…duet Wojciecha i Nila: …twój płacz mnie do głębi poruszył, twa miłość do Boga tak szczera i szczere dążenie twej duszy w nim szukającej ukojenia do wrót niebiańskich Zbawiciela…, czy też duet Chrobrego i Wojciecha: …wiara, nadziej i miłość nierozerwalne siostry trzy niech życiem naszym kierują aż po kres naszych ziemskich dni… zawierała łączniki muzyczne, które znakomicie ilustrowały szereg działań na scenie, podkreślały ich charakter i zapowiadały to, co za chwile miało się wydarzyć.

Ciekawym zamysłem inscenizacyjnym reżysera było przeniesienie niektórych działań aktorskich ze sceny na widownię. Dzięki temu zabiegowi widzowie oglądający przedstawienie zostali wciągnięci w akcję i sami niejako stali się aktorami w spektaklu.

Licznie przybyła do Centrum Św. Jana publiczność oglądała i słuchała opery w skupienie, jak modlitwy, której sama nie zagłuszała brawami po każdym popisie solistycznym, snując dyskretną paralelę między życiem utrwalonym przez sztukę, a życiem rzeczywistym, czyli własnym.

Interesująca i niebanalna muzyka Beaty Wróblewskiej, czytelny scenariusz Dariusz S. Wójcika, przemyślana w najmniejszych szczegółach reżyseria Marka Richtera, plastyczne wizualizacje Łukasza Czerwińskiego wzbogacone animacją Drzwi Gnieźnieńskich (Drzwi Św. Wojciecha), efektowny ruch sceniczny i choreografia Jarosława Rzepiaka, fantastyczne efektu świetlne, wartka akcja sceniczna, znakomite prowadzenie orkiestry przez Piotra Staniszewskiego, artystyczne popisy śpiewaków i aktorów, piękne kostiumy autorstwa Marii Kaczyńskiej, to atuty, które zagwarantowały spektaklowi sukces.

Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków nastała wymowna cisza. Dopiero po jakimś czasie rozległy się brawa, które były długie i soczyste. Publiczność nagrodziła artystów i realizatorów spektaklu długotrwałą owacją na stojąco.

REALIZATORZY:

Dyrygent i kierownictwo muzyczne: PIOTR STANISZEWSKI

Reżyseria i inscenizacja: MAREK RICHTER

Asystent reżysera: DARIUSZ S. WÓJCIK

Choreografia: JAROSŁAW RZEPIAK

OBSADA:

Wojciech Sławnikowic – biskup Pragi: Dariusz S. Wójcik

Kronikarz/ Bogusza – zakonnik benedyktyński: Andrzej Śledź

Strzeżysława – matka Wojciecha/ Teofano – cesarzowa: Magdalena Witczak

Dytmar – I biskup Pragi/ Grzegorz V – papież: Piotr Macalak

Bolesław II Pobożny – książę czeski / Jan XV – papież: Sasza Reznikow

Wielich – doradca Wojciecha w Pradze/ Nil – asceta grecki/ Gaudenty – przyrodni brat Wojciecha: Jacek Szymański Bolesław – książę Polan ( od XIII w. zwany Chrobrym): Grzegorz Piotr Kołodziej

Cudzołożnica – kobieta możnego rodu: Barbara Lewicka

Wiwana – wdowa: Alicja Rumianowska

Otton III – cesarz niemiecki: Filip Łach

Otton III – przyszły cesarz – syn Ottona II: Kajetan Macalak

Leon – opat klasztoru benedyktyńskiego na Awentynie: Aleksander Kopecki oraz Jan Kanapariusz – zakonnik benedyktyński, Sicco – kapłan pruski, zakonnicy, halabardnik, posłaniec, wojowie, lud czeski, Gdańszczanie i Prusowie (studenci II roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)

Koncertmistrz orkiestry: Natalia Walewska

Korepetytor solistów: Anna Mikolon

Wizualizacje: Łukasz Czerwiński

Projekt i wykonanie kostiumów: Maria Kaczyńska

W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu „Drzwi Gnieźnieńskie” wg scenariusza

Wojciecha Kalwata prezentujące animację Drzwi Św. Wojciecha (projekt Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii).

Autorzy animacji: Piotr Janowczyk i Magdalena Gajewska. 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook