Jedynie prawda jest ciekawa


1800-letnia rzymska rezydencja

28.01.2012

Archeolodzy odkryli we wschodniej Anglii pozostałości rozległej rzymskiej rezydencji wiejskiej i zabudowań gospodarczych sprzed ponad 1800 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku położonym na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną w mieście Peterborough, w hrabstwie Cambridgeshire w
regionie Anglia Wschodnia.

Naukowcy z Oxford Archaeology East odnaleźli na stanowisku pozostałości dużej luksusowej rzymskiej willi oraz kompleksu zabudowań gospodarczych, które razem tworzyły rozległą wiejską rezydencję.

Jak poinformowała dr Rebeka Casa Hatton, rzymska willa zbudowana z lokalnego wapienia w II wieku posiadała dwie kondygnacje, posadzki zdobione kunsztownymi mozaikami, a ściany pokryte były barwionymi tynkami w kolorach zielonym i czerwonym.

Zabudowania willi świadczącej o zamożności jej właściciela zostały wzniesione wokół brukowanego dziedzińca, a oprócz części mieszkalnej w obrębie rezydencji znajdowały się kamienne budynki gospodarcze, a także piec do wypalania ceramiki.

Archeolodzy odsłonili też pozostałości umieszczonego pod podłogą willi systemu ogrzewania na gorące powietrze oraz dużą ilość artefaktów, w tym dzbany i garnki codziennego użytku, wyroby ceramiczne na specjalne okazje, a także monety, brosze i zapinki z brązu.

Na stanowisku odnaleziono też ślady osadnictwa z epoki żelaza, pochodzące z ok. 100 r. p.n.e. i świadczące o atrakcyjności tego miejsca do zasiedlenia jeszcze przed przybyciem Rzymian do Brytanii.

Po dokonaniu inwazji na Brytanię w 43 r. n.e. Rzymianie zbudowali w pobliżu dzisiejszego Peterborough wojskowy obóz i miasto garnizonowe Durobrivae, którego pozostałości są przez archeologów dobrze rozpoznane i udokumentowane, ale w okolicy nie odnaleziono wcześniej śladów życia codziennego zamożnych Rzymian z tego okresu.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook