Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymska Fontanna di Trevi ma 250 lat

20.05.2012

Słynna rzymska Fontanna di Trevi kończy 250 lat. Obecnie głośno o niej z powodu policyjnej walki ze złodziejami, którzy wyławiają kilogramy monet. Z rozrzewnieniem przypomina się sceny z filmu "Dolce vita" Felliniego z Anitą Ekberg i Marcello Mastroiannim.

Po trzydziestu latach budowy fontanna została odsłonięta 22 maja 1762 roku. Zbudowano ją z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu wcześniej istniejącej fontanny. Wybrany został projekt Niccolo Salviego, proponującego, by fontannę, bogatą w rzeźby postaci mitologicznych wkomponować w fasadę budynku.

Są tam również statuy symbolizujące ciszę i sztorm na morzu, pory roku, zdrowie i obfitość.

Wokół jednego z najbardziej znanych symboli Wiecznego Miasta krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że autor projektu był w stałym konflikcie z fryzjerem, który miał w pobliżu budowy swój zakład i ciągle krytykował powstające dzieło. W zemście Salvi kazał ustawić ogromną rzeźbę wazy tak, aby dokładnie zasłaniała niezadowolonemu cyrulikowi widok i by nie mógł obserwować postępu robót.

Turyści z całego świata znają tradycję wrzucania monet, co ma im zapewnić powrót do Rzymu. Znacznie
wcześniej zrodził się zwyczaj dotyczący zakochanych, którzy muszą się rozdzielić. Dziewczęta przyprowadzały do tego miejsca idących do wojska lub wyjeżdżających do pracy narzeczonych, by wypili szklankę wody z fontanny, a następnie ją stłukli. Miało to zagwarantować wieczną miłość i pamięć.

Różne wyjaśnienia dotyczą samej nazwy. Według jednego z nich w miejscu, gdzie stoi ta monumentalna barokowa budowla, w średniowieczu znajdowało się skrzyżowanie trzech dróg, czyli trivium. Inna rzymska legenda wskazuje zaś na imię Trevia, noszone przez dziewczynę, która odkryła tam źródło wody.

Turyści, których do Fontanny di Trevi prowadzi uliczkami szum wody, często doznają zawodu, gdy stają na zawsze hałaśliwym i zatłoczonym placu, pełnym handlarzy i chaotycznym niemal o każdej porze dnia.

Od dziesięcioleci monety wrzucane przez nich przez ramię, jak nakazuje tradycja, są wyławiane. To, co było niegdyś beztroską zabawą dzieci i nastolatków, stało się w ostatnich latach źródłem zarobku wyposażonych w sieci złodziei. Nie pomagają wielokrotne zatrzymania i kary. Zawsze tam wracają. Niedawno prasa informowała, że rekordzista został aresztowany na gorącym uczynku z monetami o łącznej wartości kilkuset euro.

Walkę z poławiaczami monet zaostrzono przed kilkoma laty, gdy zawarte zostało porozumienie, na mocy którego pieniądze z fontanny przekazywane są rzymskiej Caritas, prowadzącej stołówki i ośrodki dla ubogich.

Od 60 lat odtwórców głównych ról w "Dolce vita" Felliniego naśladują rzymianie i turyści z całego świata. Kąpiel jest jednak surowo zabroniona, a policja często wyciąga śmiałków z wody wręczając im za tę brawurę wysokie kary. Największa masowa kąpiel odbyła się w 2006 roku po tym, gdy Włochy wygrały piłkarskie mistrzostwa świata. Wtedy policja całkowicie przymknęła oko na radosne świętowanie kibiców.

W 2007 roku cały świat obiegły zdjęcia intensywnie czerwonej wody w Fontannie di Trevi. Był to rezultat happeningu, w czasie którego wrzucono do niej niepostrzeżenie puszkę farby.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook