Jedynie prawda jest ciekawa


Rzym na kolanach!

03.02.2012

Zamknięto przedszkola i szkoły. Ogłoszono powszechną mobilizację wszystkich sił porządkowych i ratunkowych. Postawiono na nogi 500 ochotników i przygotowano ciężki sprzęt. Wezwano rodziców, by nie wypuszczali dzieci z domu. Tak wygląda dziś Rzym - miasto wprzeddzień katastrofy. Co to zakatastrofa? Na weekend zapowiedziano opady śniegu. Na Wieczne Miasto może spaść nawet... 10 centymetrów białego puchu.

To wydarzenie niespotykane na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Wszystkie służby liczą się z wielkimi utrudnieniami, ponieważ rzymscy kierowcy nie są przyzwyczajeni do jazdy po śniegu i nie mają zimowych opon. Zostały one  wykupione w ciągu jednego dnia.

W ramach śniegowego alarmu władze na Kapitolu ogłosiły, że w piątek zamknięte będą szkoły wszystkich szczebli oraz przedszkola. Wywołało to falę protestów rodziców, których zdaniem zamknięcie placówek pogłębi jeszcze chaos w mieście, przygotowującym się do ataku zimy i zmusi wiele osób do wzięcia dnia wolnego w pracy. Wkrótce potem magistrat wyjaśnił, że podjął decyzję jedynie o zawieszeniu pracy dydaktycznej w piątek, a więc odwołaniu lekcji. Szkoły pozostaną jednak otwarte, gdzie uczniom zapewniona będzie tylko opieka.

Większość dzieci i młodzieży będzie miała dzień wolny. Dyrektorzy placówek i nauczyciele publicznie wyrazili niezadowolenie z powodu zamieszania, jakie powstało, oraz pochopnej według nich decyzji. 

Kontaktując się z rzymianami przez Twittera burmistrz Gianni Alemanno ogłosił: "Radzimy zatrzymać dzieci w domu". I wyjaśnił: "Lekcje będą zawieszone, szkoły - otwarte".

Ale jest jedna rzecz, której nie powstrzymała zapowiedź śnieżnej nawałnicy. W sobotę, kiedy spodziewane są śnieżyce przez cały dzień, odbędzie się mecz piłkarski Roma-Inter na rzymskim Stadionie Olimpijskim. "Zła pogoda nie powinna stwarzać żadnych problemów" - stwierdził burmistrz.

"Do szkoły nie, a na stadion tak?" - pytają oburzeni internauci na portalach rzymskich gazet.

DOL, PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook