Jedynie prawda jest ciekawa


Rzecznik KEP: ważne, by w czasie wielkanocnym pojednać się z Bogiem i ludźmi

29.03.2018
wielkanoc
Rzecznik KEP: ważne, by w czasie wielkanocnym pojednać się z Bogiem i ludźmi

To bardzo ważne, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi - podkreślił w czwartek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Spowiedź raz w roku to pewne minimum" - wskazał ks. Rytel-Andrianik, zachęcając do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. Rzecznik KEP - w informacji na stronie Konferencji Episkopatu Polski - przywołał dane z najnowszego sondażu CBOS, mówiące że do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 proc. Polaków. 


"Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by +przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty+. Trzecie przykazanie zaś, że +każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.+ i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono +minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej+" - podniósł ks. Rytel-Andrianik. 

Jak podkreślił, "to bardzo ważne, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym". 

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. 

Dodał, że aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są m.in. takie inicjatywy, jak "Noc Konfesjonałów". 

Do Nocy Konfesjonałów przyłączyło się w tym roku ponad 230 kościołów z całej Polski - to najwięcej w historii akcji "nocnej spowiedzi". "Chodzi o to, aby nikt nie został bez spowiedzi przed Wielkanocą" - podniósł rzecznik Episkopatu. 

Z sondażu CBOS, przeprowadzonego na początku marca, wynika że Wielkanoc niezmiennie jest przeżywana przede wszystkim jako święto rodzinne - w ten sposób postrzegają ją dwie trzecie (67 proc.) Polaków. W okresie Wielkiego Postu 50 proc. Polaków rezygnuje z niektórych przyjemności, np. rzadziej ogląda telewizję, nie chodzi do kina. Wśród indywidualnych praktyk religijnych najczęstsze (85 proc.) okazuje się zachowywanie postu w Wielki Piątek. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) podało, że przystępują do spowiedzi wielkanocnej. 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że bierze udział w Triduum Paschalnym, 55 proc. w rekolekcjach wielkopostnych, a 50 proc. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żalów. 48 proc. respondentów deklaruje uczestnictwo w rezurekcji.


(PAP)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook