Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła kampania "W niedzielę nie kupuję"

22.05.2013

W Olsztynie zainaugurowano w środę kampanię "W niedzielę nie kupuję". Metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba przekonywał, że w niedzielę kobiety powinny odpoczywać z rodziną, spacerować z dziećmi, a nie pracować w hipermarketach.

Kampanię zainaugurowano w siedzibie kurii metropolitalnej w Olsztynie.

"Chcemy, aby niedziela była poświęcana na mszę świętą, medytację, przemyślenia, a nie na robienie zakupów" - mówiła Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej.

Poinformowała, że w najbliższym czasie we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej zostaną wywieszone plakaty, na których na tle spokojnego krajobrazu lasu narysowano przekreślony sklepowy koszyk na kółkach.

Ulewicz zapowiedziała, że w najbliższych dniach w całym kraju Akcja Katolicka rozpocznie kampanię informacyjną akcji "W niedzielę nie kupuję", a w weekend na Śląsku ma odbyć się na ten temat konferencja naukowa.

Obecny na konferencji prasowej poświęconej akcji "W niedzielę nie kupuję" abp warmiński Wojciech Ziemba mówił, że choć w tle tej akcji jest przykazanie o świętowaniu dnia świętego, to trzeba pamiętać o tym, że Prawo Boże nie tylko nie stoi w sprzeczności z prawem ludzkim, ale chroni człowieka.

"Pan Bóg, odpoczywając po stworzeniu świata, pokazał, że człowiek też musi odpoczywać. W niedzielę sklepowe powinny spędzać czas z dziećmi, z rodzinami przy grillu czy na spacerze, a nie obsługując w sklepie tych, którzy z wygody i lenistwa nie zrobili zakupów w inny dzień" - powiedział abp Ziemba, i zaapelował do wszystkich, którym nie jest obojętny los ludzi, którzy muszą w tym dniu pracować, aby nie robili zakupów w niedzielę.

Obecny na spotkaniu szef regionalnej Solidarności Józef Dziki ocenił, że od lat rośnie w społeczeństwie zgoda na wyłączenie handlu w niedzielę.

"Mówienie o tym, że to przyczyni się do bezrobocia jest nieprawdziwe. Przecież np. w Niemczech czy Austrii sklepy w niedzielę są pozamykane i nie jest to katastrofą dla handlu" - powiedział Dziki.

Dodał, że chociaż "osobiście nie wierzy, aby za tego rządu udało się wprowadzić wolną niedzielę w handlu", to nie zwalnia to związkowców z akcji uświadamiania społeczeństwu tej kwestii.

PAP, lz

[fpt: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook