Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza twitterowy przewodnik po Bożym Ciele

11.06.2014

Tygodniową akcję "Boże Ciało na Twitterze" rozpoczną w najbliższy piątek 13 czerwca polscy duchowni. - W uroczystość Bożego Ciała katolicy celebrują Eucharystię na placach i wychodzą na ulicę z Najświętszym Sakramentem.

To dobra okazja, aby przypomnieć lub przekazać prawdę o Mszy Świętej użytkownikom mediów społecznościowych – podkreśla jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, aktualnie doktorant w Rzymie. Udział w tej akcji potwierdził m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

- Wierzymy, że poprzez wspólne "ćwierkanie" możemy pomóc użytkownikom Twittera lepiej poznać i bardziej zrozumieć tajemnicę Mszy świętej. Można powiedzieć, że w ciągu 7 dni wspólnie napiszemy „twitterowy przewodnik po Bożym Ciele” – wyjaśnia.

- Portale społecznościowe są przecież jak place i ulice. Są - jak pisał Benedykt XVI - „otwartą przestrzenią publiczną, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty". Są współczesnymi areopagami – przypomina ks. Studnicki.

W związku z tym, ekipa @duchowni zaprosiła blisko 100 polskich: biskupów, księży, diakonów, ojców i braci zakonnych, kleryków, którzy mają swoje konto na Twitterze, do udziału w tygodniowej akcji #BożeCiało. - Startujemy w piątek, 13 czerwca, a kończymy dokładnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 19 czerwca – zapowiada jeden z liderów polskiej grupy duchownych na Twitterze.

Sposób współpracy duchowni wypracowali już podczas wcześniejszych wydarzeń, które organizowali na Twitterze. Były to: pierwsze #TTrekolekcje, maryjna #majówka, adwentowy #budzik.

Każdy z duchownych, który weźmie udział w akcji, będzie codziennie umieszczał na swoim koncie tweety na temat poszczególnych elementów Mszy świętej według ustalonej wcześniej kolejności. I tak w piątek 13 czerwca będą one dotyczyły obrzędów wstępnych – znaku krzyża, w sobotę 14 czerwca tweety będą o liturgii słowa, w niedzielę 15 czerwca – o chlebie i winie, w poniedziałek 16 czerwca o dziękczynieniu, we wtorek 17 czerwca o ofierze, w środę 18 czerwca o Komunii a w samą uroczystość Bożego Ciała na temat rozesłania i misji.

Jak informuje ks. Studnicki, "ćwierkający" duchowni będą się posługiwać hashtagiem #BożeCiało. Dzięki temu będzie można łatwo odszukać i śledzić całe wydarzenie. Ponadto ich tweety będą upowszechniane również na profilu @duchowni.

Obecnie profil ten obserwuje na Twitterze ponad 2,2 tys. internautów. Prowadzą go wspólnie, oprócz ks. Studnickiego, jezuita, dominikanin i franciszkanin oraz księża z 3 diecezji: przemyskiej, włocławskiej i pelplińskiej.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.

KAI, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook