Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza konkurs na pełnometrażowy komiks o Powstaniu Warszawskim

20.09.2013

Prace zainspirowane historiami z powstania warszawskiego, losami jego uczestników i świadków oraz ich próbą odnalezienia się w powojennej rzeczywistości można przesyłać na konkurs na komiks poświęcony zrywowi. Zwycięzca zaprojektuje pełnometrażowy album o powstaniu.

"Rusza konkurs na projekt pełnometrażowego albumu komiksowego o Powstaniu Warszawskim. Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu" - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy podkreślają, że pragnąc dać autorom swobodę twórczą w ujęciu tematu, nie określają motywu przewodniego, zachęcają jednak do poruszania wątków dotąd nie eksplorowanych. Inspiracją mają być historie z powstania czy próba odnalezienia się jego uczestników lub świadków w trudnej, powojennej rzeczywistości.

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie muszą do 2 grudnia br. przesłać pod adresem konkurskomiksowy@1944.pl lub złożyć w siedzibie Muzeum zgłoszenie wraz sześcioma do 10 plansz stanowiących fragment dłuższej pełnometrażowej historii. Powinno być do niego dołączone także streszczenie całego komiksu. Organizatorzy zwracają uwagę, że uczestnicy powinni mieć wizję całości, by "sprawnie zaplanować narrację na 46 lub 54 strony".

"Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce - Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska" - dodaje Ołdakowski.

Zwycięzca otrzyma 1,5 tys. euro i propozycję stworzenia pełnometrażowego komiksu o powstaniu warszawskim, który zostanie wydany w formie albumu. Będzie to jedna z publikacji promujących przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Za drugie miejsce w konkursie przewidziano nagrodę w wysokości 1 tys. euro, a za trzecie - 500 euro.

Prace będzie oceniać jury w składzie: rysownik i wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum Przemek "Trust" Truściński; autor powieści fantasy Jacek Dukaj; rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 r. za debiutancki film krótkometrażowy "Katedra" Tomasz Bagiński; znany rysownik Zbigniew Kasprzak; scenarzysta komiksowy i publicysta Sławomir Zajączkowski; autor powieści fantasy, publicysta i szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska Tomasz Kołodziejczak oraz historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego dr Katarzyna Utracka.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook