Jedynie prawda jest ciekawa


Royal baby miało 25 tys. tweetów na minutę

23.07.2013

W szczycie zainteresowania w poniedziałek wieczorem narodziny pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate generowały ponad 25,3 tys. wpisów na Twitterze na minutę - podał serwis.

Clarence House, sekretariat pary książęcej, podsycał to zainteresowanie, informując o przyjęciu Kate do szpitala, a potem o narodzinach syna; ten ostatni wpis został retweetowany ponad 15 tys. razy.

Dla zmęczonych gorączką związaną z narodzinami królewskiego potomka liberalno-lewicowy dziennik „Guardian” w poniedziałek przygotował opcję republikańską, blokującą informacje na ten temat. W poniedziałek po południu, czyli jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem narodzin dziecka, możliwość ta została jednak usunięta.

Media, których przedstawiciele od wielu dni koczują przed londyńskim szpitalem St Mary’s, gdzie przyszedł na świat pierworodny syn pary książęcej, spekulują, że świeżo upieczeni rodzice już we wtorek mogą zabrać dziecko do domu. Pałac Buckingham milczy jednak w tej sprawie, precyzując, że wszystko „zależy od rodziców  i opinii lekarzy”. Media tymczasem wyczekują możliwości zrobienia pierwszej fotografii dziecku i rodzicom.

Przed Pałacem Buckingham zbierają się turyści i sympatycy monarchii, którzy chcą sfotografować złotą ozdobną sztalugę, na której ogłoszono wieść o narodzinach. Teraz wielką niewiadomą jest imię księcia; ale w przypadku jego ojca, syna księcia Karola i Diany - Williama - na decyzję trzeba było czekać tydzień. W nocy wielu świętowało radosną wiadomość - pod gołym niebem i z kieliszkiem szampana.

Dziecko nie ma nawet doby i jeszcze przez wiele dni świat może nie poznać jego imienia, ale już patronuje ono niektórym przedsięwzięciom. Premier Australii Kevin Rudd powiedział, że imieniem księcia zostanie nazwana zagroda dla wielkouchów króliczych w ogrodzie zoologicznym Taronga w Sydney. Australijski rząd przeznaczy też 10 tys. dolarów australijskich w imieniu księcia na projekt badawczy mający na celu ochronę tego zagrożonego gatunku.

Ale to jeszcze nie wszystko. „Nie wiem, czy rodzina królewska tego potrzebuje, ale prawdopodobnie przyznamy im także darmowy wstęp do tego zoo” - dodał Rudd.

Życzenia młodym rodzicom złożył w imieniu swoim i małżonki prezydent USA Barack Obama. „Życzymy im wszelkiego szczęścia i błogosławieństw, które towarzyszą rodzicielstwu” - przekazał amerykański prezydent, ojciec dwóch córek.

Gratulacje przekazali także gubernator i premier należącej do Commonwealthu Kanady. „W imieniu wszystkich Kanadyjczyków składam najszczersze powinszowania książęcej parze i całej rodzinie królewskiej” - napisał na Twitterze premier Stephen Harper.

Do gratulacji przyłączyli się także prezydenci Francji i Rosji, Francois Hollande i Władimir Putin, którzy składali życzenia na ręce młodych rodziców i królowej Elżbiety II z okazji narodzin prawnuka.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, oświadczył: „Razem z milionami ludzi w kraju i na świecie łączę się w radości w tym wyjątkowym czasie”.

Stowarzyszenie monarchistów w Nowej Zelandii uczciło narodziny królewskiego potomka pokazami świetlnymi; w sumie na niebiesko - ze względu na płeć dziecka - iluminowano 40 budynków w całym kraju, w tym wieżę Sky Tower w Auckland i gmach lotniska w Christchurch. W Kanadzie na niebiesko jarzyły się m.in. budynki parlamentu w Ottawie i wieża telewizyjna w Toronto.

Na oblężenie przez turystów i reporterów przygotowuje się tymczasem Bucklebury w zachodnim Berkshire, gdzie wychowała się Kate Middleton zanim została narzeczoną księcia Williama i księżną Cambridge.

„Guardian” wieści, że syn książęcej pary - trzeci w linii sukcesji po swoim dziadku, księciu Karolu, i ojcu - nie odziedziczy tronu przed upływem co najmniej 50 lat. Dziennik zastanawia się, czy w 2065 roku Wielka Brytania nadal będzie państwem „rządzonym przez człowieka, o którego miejscu decyduje fakt narodzin”.

PAP/aż

[fot. PAP/EPA/Andy Rain]
PAP/EPA/Andy Rain 

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook