Jedynie prawda jest ciekawa


Rowery miejskie w Warszawie już od roku

02.08.2013

System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo ma już rok; w tym czasie odnotowano 1,5 mln wypożyczeń miejskich rowerów. Dziś korzysta z nich ponad 130 tys. osób, a każdy wypożyczany jest średnio 5-6 razy dziennie.

Urodziny Veturilo zorganizowano w piątek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie rok temu zainaugurowano działanie wypożyczalni rowerów. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjechała na uroczystość właśnie na jednym z miejskich rowerów.

Obecnie w Warszawie jest ponad 330 km dróg i tras rowerowych.

Hanna Gronkiewicz - Waltz pytana przez dziennikarzy jak często jeździ rowerem powiedziała: "Jeżdżę regularnie koło siebie, w Wawrze, w lesie. Mam na to czas tylko w sobotę i niedzielę".

Wśród osób, które przybyły na urodziny Veturilo, były także te na rowerach.

"Staram się nie korzystać z komunikacji miejskiej, bo wiem, że tak jest szybciej, wygodniej i przede wszystkim zdrowiej. Dlatego, że nie wszędzie da się dojechać autobusem" - powiedziała PAP Paulina.

Inna rowerzystka, Agata, podkreśliła, że choć ma w domu cztery rowery, to jednak korzysta z tych miejskich.

"Znoszenie  roweru z piątego piętra i potem wnoszenie na górę jest dla mnie męczące, dlatego Veturilo jak najbardziej na tak, bo już stoi na ziemi. Nie zdarzyło mi się wypożyczyć niesprawnego roweru. Już się nauczyłam, że trzeba sprawdzić, czy jest łańcuch i czy nie ma przebitej opony, bo reszta przeważnie działa" - powiedziała.

Niektórzy rowerzyści zwracali jednak uwagę na usterki, z których najczęściej wymieniali zawieszanie się systemu czy serwisowanie wszystkich dostępnych na danej stacji rowerów, a wówczas nie można ich wypożyczyć.

Z okazji urodzin Veturilo dla warszawiaków przygotowano tort, którego pierwsze kawałki kroiła i rozdawała przechodniom prezydent. Osobom, które przyjechały na specjalnie oznaczonych rowerach przed pomnik Kopernika, rozdawane były też upominki. Można było wygrać m.in. podwójny bilet lotniczy, telefony i bony na zakupy.

Świętowanie urodzin Veturilo ma potrwać cały miesiąc. W planach są m.in. rowerowa gra miejska oraz koncert przy fontannie multimedialnej na Podzamczu.

Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie.

PAP/run

fot. veturilo.waw.pl

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na facebooku!

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook