Jedynie prawda jest ciekawa


Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

09.10.2017
richard
Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Richard H. Thaler to specjalista od tzw. ekonomii behawioralnej, który w udany sposób potrafi łączyć jej ustalenia z językiem tradycyjnej ekonomii - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Stąd, dodaje rozmówca PAP, nagroda dla Thalera jest całkowicie zasłużona.

"Richard Thaler wywodzi się z tego słynnego Uniwersytetu w Chicago, z którego pochodzi wielu noblistów, a on kontynuuje prace kilku z nich" - mówi prof. Noga.

Laureat, dodaje, jest przedstawicielem tzw. ekonomii behawioralnej, stosującej np. badania psychologiczne do analizy zachowań ekonomicznych.

"W swoich pracach pokazuje, że ta tradycyjna podręcznikowa ekonomia często nie działa, bo ludzie nie kierują się w swoich wyborach racjonalnymi decyzjami ekonomicznymi, opartymi na modelach matematycznych czy wykresach krzywych, których uczą się studenci, tylko działa w tym przypadku cała masa motywacji psychologicznych, owczych pędów, iluzji pieniężnych, plotek itp." - mówi prof. Noga.

Zwraca uwagę, że sprawdziło się to np. w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego w latach 2008-09.

"Polska gospodarka relatywnie dobrze wtedy funkcjonowała, ale kapitał stąd uciekał do gospodarki amerykańskiej, która funkcjonowała tragicznie" - przypomina rozmówca PAP. Tymczasem zachowanie zgodne z zasadami tradycyjnej ekonomii powinno nakazywać pozostanie w Polsce, bo tylko tu były wtedy szanse na zarobek.

"To jest taki efekt matki w płonącym domu - dziecko biegnie do matki w płonącym domu, zamiast z tego domu uciekać. W tym przypadku kapitał amerykański zachowywał się jak takie dziecko" - mówi.

Prof. Noga dodaje, że Richard Thaler w bardzo udany sposób syntetyzuje różne badania ekonomii behawioralnej, a także łączy je z tradycyjną ekonomią. Bo cechą ekonomii behawioralnej jest to, zaznacza, że analizowane przez nią zjawiska trudno opisać za pomocą modeli matematycznych. Stąd połączenie jej z modelami tradycyjnej ekonomii jest bardzo cenne.

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" został Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w komunikacie.

 

(PAP) autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Bożena Dymkowska

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook