Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucyjne badania czy pomyłka?

24.09.2011

Jak jest na prawdę? Portal Stefczyk.info o wyjaśnienie poprosił doktora fizyki, , dziennikarza naukowego „Gościa Niedzielnego”, Tomasza Rożka.

Nowoczesna fizyka oparta jest na trzech filarach. Jednym z nich, być może głównym, jest zasada, że nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni – tłumaczy Tomasz Rożek. Zasada, o której wspomina fizyk, została zawarta w teoriach Alberta Einsteina i jak zaznacza nasz rozmówca od stu lat niemal wszystko się opiera na tym stwierdzeniu. Przez dekady naukowcy prowadzili różne eksperymenty, które potwierdzały słowa Einsteina. Do chwili, gdy badacze zainteresowali się malutkimi cząstkami, neutrinami.

- Okazało się, że neutrina mogły się poruszać szybciej niż światło – zaznacza Tomasz Rożek. - Choć świadczące o tym wyniki uzyskano kilka lat temu, naukowcy dopiero niedawno postanowili je ogłosić. Przez te lata powtarzano ten eksperyment i za każdym razem otrzymywano takie same wyniki. Konsultowano się w tej sprawie z wieloma ludźmi, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Oni nie znaleźli błędów w sposobie przeprowadzenia eksperymentów. Badania przeprowadzają najwięksi fizycy na świecie. Mimo wszystko błąd w tej sprawie jest możliwy, jednak musiałby być bardzo ukryty.


Rożek pytany o entuzjastyczne opinie po ujawnieniu wyników badań tonuje emocje.
- Neutrina bada się od wielu lat, zajmuje się nimi wiele zespołów na całym świecie. Jednak dotąd nikt nie wykrył, że one mogą się poruszać szybciej niż światło - tłumaczy. - I nagle coś takiego wychodzi w badaniach. Nie sugeruję, że doszło do pomyłki, choć jej również nie można wykluczyć. Niepewność powoduje między innymi fakt, że mamy do czynienia z bardzo subtelnymi różnicami w wynikach. W czasie eksperymentu cząstki siedmiusetkilometrową trasę między Szwajcarią a Włochami pokonują w nieco ponad dwie milisekundy. One przybyły trochę szybciej niż się spodziewano. Wprawdzie nazwiska naukowców gwarantują wysoki poziom badań, ale przy takich wartościach noga mogła się powinąć w każdym momencie.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że na razie ciężko przesądzać, czy badania włoskich naukowców do czegoś się przydadzą.
- Nie sposób dziś rozważać wszystkich konsekwencji tego eksperymentu. To co wyprzedza swoje czasy często wydaje się bezużyteczne, wydaje się sztuką dla sztuki. O znaczeniu  wynalazków czy eksperymentów często dowiadujemy się wiele lat później. Dlatego dziś za wcześnie mówić, co może wyniknąć z tych badań. Nie warto nawet spekulować – mówi Rożek.

Choć fizyk sceptycznie podchodzi do spekulacji mediów, które pisały, że wyniki mogą być pierwszym krokiem do podróży w czasie, to przyznaje, iż eksperyment ten ma związek z zasadą przyczynowości.
- Jeśli coś porusza się szybciej niż światło, to sekwencja zdarzeń - najpierw skutek, potem przyczyna, może ulec zaburzeniu - opowiada Rożek. Naukowiec zaznacza, że często oczekuje się od badaczy natychmiastowych efektów. Tymczasem na nie często trzeba czekać latami.

saż

[Fot. Cern.lc3.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook