Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucja w pobliżu rzymskich zabytków

11.07.2015

Inną rewolucję rozważa nowy burmistrz Wenecji, który nie wyklucza możliwości wprowadzenia rezerwacji dla zwiedzających miasto.

To prawdziwa rewolucja w historycznym centrum Rzymu - tak media określają postulowane od lat usunięcie z okolic Koloseum i z innych słynnych zabytków szpecących widoki straganów z pamiątkami i barów z kanapkami, czy napojami.

Inną rewolucję rozważa nowy burmistrz Wenecji, który nie wyklucza możliwości wprowadzenia rezerwacji dla zwiedzających miasto.

W Wiecznym Mieście po latach obietnic, polemik i protestów handlowców z okolic największych atrakcji turystycznych, czyli amfiteatru Flawiuszów, a także Placu Weneckiego i Placu Hiszpańskiego, na mocy rozporządzenia władz zniknęły stragany i obwoźne bary. Wozy te słyną nie tylko z brzydoty, ale i z bardzo wysokich cen. Ponad dwustu funkcjonariuszy rzymskiej straży miejskiej będzie czuwać nad przestrzeganiem rozporządzenia o zakazie ustawiania w kluczowych punktach stolicy i w pobliżu zabytków wozów sprzedających żywność, a także straganów z pamiątkami i kwiatami. Zabroniono też wstępu obnośnym sprzedawcom.

Wszystkich handlarzy przeniesiono do innych punktów poza historycznym centrum, co wywołuje ich protesty. Przyklaskują tej decyzji natomiast turyści i zwykli Włosi, znający historię długich zmagań władz z handlarzami. Powiedzieli oni mediom, że dzięki tej decyzji przywrócono godny wygląd najpiękniejszym miejscom w Rzymie.

Włoskie media przytaczają zaś opinie o „epokowym dniu dla zabytków”.

Burmistrz włoskiej stolicy Ignazio Marino, który pojechał osobiście przekonać się, czy kolorowe budy przestały zasłaniać Koloseum, zauważył, że coś, co powinno być od dawna rzeczą normalną, staje się w jego mieście wydarzeniem nadzwyczajnym.

“Dzisiaj - ogłosił z dumą - w Rzymie robimy krok w trzecie tysiąclecie”. Marino przypomniał, że od dawna obiecywał turystom możliwość oglądania okolic Koloseum w takich samych warunkach, w jakich zwiedzał amfiteatr prezydent USA Barack Obama w zeszłym roku. Wtedy ze względu na jego wizytę z rejonu zabytku usunięto wszystkich sprzedawców, a także ich stragany i wozy.

Jeszcze bardziej radykalne zmiany rozważa wybrany w połowie czerwca nowy burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, który poinformował, że nie wyklucza wprowadzenia wymogu rezerwacji zwiedzania niektórych najbardziej obleganych i niemal zawsze zatłoczonych części miasta takich, jak np. plac Świętego Marka.

Co roku Wenecję odwiedza ponad 25 milionów osób, co znacznie przekracza możliwości tego miasta.

PAP/es

fot. freeimages.com


Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook