Jedynie prawda jest ciekawa


Relacja z otwarcia wystawy św. Wojciecha

16.02.2018
relacja-z-wojciecha
Relacja z otwarcia wystawy św. Wojciecha

20 stycznia br. w Auli Jana Pawła II w Gdańsku Oliwie (Kuria Metropolitalna) odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej, upamiętniająca życie i działalność błogosławionych Kościoła Gdańskiego, którzy w okresie 20-lecia międzywojennego na ziemi pomorskiej z pełnym oddaniem służyli Kościołowi i Ojczyźnie.

Sesję poświęconą błogosławionym poprzedziło otwarcie wystawy pt. Błogosławieni Kościoła Gdańskiego – Bogu i Ojczyźnie. Otwarcia wystawy dokonał JE Ks. Bp Wiesław Szlachetka oraz Ks. Zbigniew Cichon Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. (Wystawa ta była zorganizowana w ramach projektu „Dziedzictwo św. Wojciecha na Ziemi Pomorskiej” realizowanego przez Akcję Katolicką z okazji rocznicy pobytu św. Wojciecha na Pomorzu i jego męczeńskiej śmierci w 997 r.)  

Ks. Zbigniew Cichon, na wstępie podkreślił, iż „wystawa ta ma służyć popularyzowaniu naszych błogosławionych, którzy przysłużyli się Bogu i mogą być dla nas godnymi wzorami do naśladowania. Z ufnością – mówił dalej - wypełniali swoje powołanie i stali się orędownikami, nauczycielami i patronami w codziennym życiu kolejnego pokolenia Polaków”. Są również patronami Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. 

 Ks. Bp Wiesław Szlachetka, skierował do wiernych, przybyłych na tę uroczystość słowa zachęty, aby zgłębiali życie błogosławionych i inspirowali się ich wiarą i świadectwem w budowaniu osobistej drogi z Jezusem. Ks. Biskup podkreślił i zachęcił wiernych do jeszcze większego angażowania się w życie całego Kościoła. 

Wystawa obrazująca życie i działalność bł. Alicji Kotowskiej, bł. Mariana Góreckiego, bł. Bronisława Komorowskiego, bł. Władysława Miegonia, bł. Franciszka Rogaczewskiego zawiera zdjęcia i materiały archiwalne pochodzące z Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, Archiwum Muzeum Stuthoff, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Sióstr Zmartwychwstanek w Poznaniu i w Wejherowie, Archiwum Parafii pw. Stanisława BM w Gdańsku oraz z archiwów prywatnych. Wystawa będzie prezentowana w parafiach Archidiecezji Gdańskiej oraz w szkołach. 

 Po oficjalnym otwarciu wystawy odbyła się sesja popularno – naukowa poświęcona Błogosławionym Gdańskim. Referaty wygłosili s. Mateusza Nadolska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, prof. dr hab. Dariusz Nawrot oraz ks. dr Maciej Kwiecień. Prelegenci poprzez wykłady i towarzyszące im prezentacje multimedialne przybliżyli dokonania błogosławionych, którzy z pełnym poświeceniem służyli Kościołowi i Ojczyźnie. Ukazali ich różnorakie formy działalności duszpasterskiej i wychowawczej. Inicjatywy, które podejmowali przyszli błogosławieni. Ich troskę o życie duchowe, moralne, kulturalne, oświatowe powierzonych im wiernych.  

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Fundacji im. Franciszka Stefczyka za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Dzięki tej pomocy możliwe jest upowszechnianie wśród szerokiego grona odbiorców postaci Błogosławionych Kościoła Gdańskiego. 

 Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook