Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowe zimorodki

11.03.2012

Obserwacje zimorodków z Drawieńskiego Parku Narodowego wskazują, że ptaki z jednego lęgu mogą wybierać podobny kierunek w drodze na zimowiska. Taki wniosek można wyciągnąć po analizie trasy przelotu trzech zimorodków zaobrączkowanych nad Drawą.

Jednym z nich była samiczka, która jesienią ubiegłego roku pokonała 971 km, ustanawiając nowy rekord przelotu zimorodka dla Anglii, drugim - zimorodek znaleziony w tym roku na Morzem Północnym w Niemczech.

Samiczka zaobrączkowana jako pisklę na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego była też pierwszym polskim zimorodkiem stwierdzonym na Wyspach Brytyjskich. Ptaka zidentyfikowali naukowcy z parku przyrody Orford Ness w Suffolk w Wielkiej Brytanii.

W tym roku informacje o dwóch zimorodkach znad Drawy dotarły do polskich przyrodników z Niemiec i Holandii. Osobniki te podążały w podobnym kierunku co zimorodek, który jesienią dotarł Anglii.

Jak poinformował PAP badający drawieńskie zimorodki Roman Kucharski, ciekawostką jest jednak fakt, że zimorodek stwierdzony w Niemczech, na wybrzeżu Morza Północnego, pochodził z tego samego lęgu co angielska rekordzistka. Niestety, osobnik ten zginął po uderzeniu w szybę, co jest jedną z częstych przyczyn śmierci zimorodków.

- Stwierdzenie dalekich podróży rodzeństwa z tego samego lęgu należy u tych ptaków do wyjątków. To pierwszy taki przypadek stwierdzony przeze mnie w prawie 20-letniej historii badań zimorodków - powiedział Kucharski. Jak wyjaśnił, małe prawdopodobieństwo uzyskania danych na ten temat wynika z niewielkiej liczby obrączkowanych i chwytanych ponownie zimorodków.

- Co więcej gatunek ten charakteryzuje się bardzo krótką długością życia - większość osobników nie dożywa nawet 3 lat - zaznaczył Kucharski.

Drugi zimorodek z drawieńskiego parku został schwytany w tym roku na wybrzeżu Holandii i pokontroli danych biometrycznych, dokonanej przez ornitologów, został wypuszczony na wolność.

Polskie zimorodki spędzają zimę w nieco cieplejszych niż Polska rejonach Europy. Stwierdzano je na zimowiskach w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Holandii i Niemczech.

Rekord dla przelotu rodzimego zimorodka jest dużo bardziej spektakularny niż ten angielski i należy do ptaka, który przeleciał znad Brdy aż na wybrzeże Morza Śródziemnego w Hiszpanii pokonując odległość ponad 2100 km. Niektóre osobniki starają się przetrwać zimę w kraju, ale próby te, w przypadku szczególnie srogich zim, kończą się najczęściej śmiercią. Tegoroczne fale mrozów w końcówce stycznia i w lutym z pewnością negatywnie wpłynęły na liczebność zimujących w Polsce zimorodków.

Na podstawie badań migracji 113 osobników, które wiosną i latem 2011 roku zaobrączkował zespół Romana Kucharskiego, uzyskano dane mogące sugerować, że drawieńskie zimorodki obierają w swych wędrówkach kierunek nadmorski.

Liczebność tych wyjątkowo urokliwych ptaków w Drawieńskim Parku Narodowym szacuje się na 20-25 par lęgowych, jednak może ona się znacznie zmieniać w zależności od warunków zimowych.

- O tym, ile szkód wyrządziły tegoroczne mrozy, przekonamy się już wkrótce, ponieważ zimorodki zasiedlają stanowiska lęgowe na początku kwietnia - zakończył Kucharski.

Informacje uzyskiwane dzięki obrączkowaniu wzbogacają poznanie tras migracyjnych tego gatunku i sącennym materiałem gromadzonym w trakcie badań naukowych dotyczących liczebności i preferencji siedliskowych zimorodka na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook