Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowa cena za obejrzenie obrazu Canaletta

07.10.2013

Za rekordową sumę 400 euro można będzie w Wenecji obejrzeć samemu w nocy obraz Canaletta, przedstawiający bazylikę Santa Maria della Salute. Dzieło zostanie wystawione dokładnie w tym samym miejscu, w którym artysta namalował je 270 lat temu.

Tak wyjątkowej prezentacji obrazu w Wenecji jeszcze nie było.

Obraz Canaletta będzie wystawiony od 10 listopada do 27 grudnia w dzień i w nocy w arkadach dawnego klasztoru, który należy obecnie do włoskiej rodziny Buziol. To właśnie tam został namalowany.

Za niezwykłe okoliczności prezentacji dzieła trzeba zapłacić astronomiczne sumy: 400 euro za możliwość samotnego podziwiania obrazu przez godzinę w nocy. Jeśli wejdzie 8-osobowa grupa, każdy musi zapłacić po 50 euro. W ciągu dnia samemu będzie można oglądać obraz przez godzinę za 280 euro. W małej grupie - za 35 euro od osoby.

"To więcej niż wystawa. To ma być przede wszystkim doświadczenie emocjonalne" – wyjaśnił organizator pokazu dzieła, Enrico Bressan.

Pomysł narodził się trzy lata temu, gdy młodzi przedstawiciele rodziny Buziol zwiedzali w londyńskiej National Gallery wystawę "Canaletto i jego rywale". Wśród wystawionych tam obrazów znaleźli widok barokowej bazyliki Santa Maria della Salute i od razu uświadomili sobie, że dokładnie tak samo widać ją z okna należącego do ich rodu historycznego budynku.

Rodzeństwo postanowiło sprowadzić obraz do miejsca, w którym powstał i tam go wystawić. Okazało się jednak, że dzieła, które zobaczyli w Londynie nie mogą wypożyczyć, gdyż należy do kolekcji królowej Elżbiety II i zgodnie z obowiązującymi przepisami jego ponowne wystawienie w krótkim czasie po ekspozycji w National Gallery było wykluczone.

Ale znaleziono inny z trzech obrazów, na jakich Canaletto uwiecznił ten sam widok. Należy on do włoskiej kolekcji rodziny Terruzzi, która zgodziła się na jego wypożyczenie. Powstał on zapewne jako pierwszy, około roku 1740 i to właśnie ten zostanie teraz wystawiony.

Artysta był wujem Bernardo Bellotto, który również znany był jako Canaletto lub Canaletto młodszy i był nadwornym artystą na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook