Jedynie prawda jest ciekawa


Puszcza Białowieska: sms-y dla turystów i mieszkańców

27.10.2013

Informacje o imprezach sportowych, kulturalnych oraz dotyczące bezpieczeństwa i pogody mogą bezpłatnie dostawać w formie sms mieszkańcy powiatu hajnowskiego i turyści odwiedzający Puszczę Białowieską. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon lub wysłać aktywujący sms.

Powiat hajnowski rozpoczął promowanie samorządowego informatora sms wśród swoich mieszkańców oraz turystów zainteresowanych Puszczą Białowieską. System powstał za unijne pieniądze w ramach projektu "Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej".  

Turysta odwiedzający Puszczę Białowieską może za pośrednictwem systemu otrzymywać na swojego smartfona lub na telefon komórkowy informacje o imprezach biegowych, koncertach, festiwalach w okolicy puszczy, o ewentualnych zmianach czy utrudnieniach na szlakach turystycznych w Białowieskim Parku Narodowym, o atrakcjach turystycznych. Może też dostawać ostrzeżenia i komunikaty o pogodzie, wszelkie komunikaty policji i straży pożarnej dotyczące bezpieczeństwa - powiedziała PAP Aneta Kostecka ze starostwa powiatowego w Hajnówce. Można sobie wybrać konkretną grupę informacji, które chcemy otrzymywać.

By informacje odbierać na smartfonie wystarczy pobrać bezpłatną aplikację. W przypadku zwykłego telefonu komórkowego trzeba wysłać aktywujący sms po kosztach operatora. 

System jest skonstruowany tak, że np. gdy chce z niego korzystać turysta, aktywuje go i otrzymuje informacje z terenu powiatu hajnowskiego przez 2 tygodnie, potem usługa automatycznie się wyłącza. 

Na razie, z systemu korzysta około 60-70 pierwszych zainteresowanych. Kostecka powiedziała, że system już był używany przy organizacji ewakuacji jednego z bloków mieszkalnych, gdy było zagrożenie wybuchem gazu i bardzo się sprawdził. "Chodzi o usprawnienie komunikacji, by informacje były przekazywane szybko i bezpośrednio do ludzi" - tłumaczy Kostecka.

System kosztował kilkanaście tysięcy złotych. Miesięcznie jego utrzymanie kosztuje około 300 zł i na razie jest pokrywane z pieniędzy unijnych z projektu. W obecnej formie ma działać  do końca 2014 r. Jeśli się sprawdzi, być może potem bieżące koszty jego funkcjonowania przejmie starostwo hajnowskie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. wikipedia.org, autor: Nemo 55, lic. CC 3.0 i GDFL]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook