Jedynie prawda jest ciekawa


Ptaki mają swój sposób na kolizję z samochodami

23.08.2013

Ptaki potrafią dostosowywać się do prędkości samochodów i w ten sposób unikać z nimi kolizji - do takich wniosków doszli dwaj kanadyjscy badacze.

Artykuł napisany przez Pierre Legagneux z Uniwersytetu Quebec w Rimouski i Simona Ducatez z Uniwersytetu McGill ukazał się właśnie w piśmie "Biology Letters". Z obserwacji obu biologów wynika, że ptaki uważnie obserwują zagrożenie, jakim dla nich są samochody, tak jak obserwują naturalne zagrożenia i reagują podobnie - odpowiednio wcześnie odlatując.

Autorzy zwrócili uwagę, że ptaki, które szybciej reagują na zbliżające się zagrożenie (drapieżnika czy w mieście - samochody) mają w naturalny sposób większe szanse przeżycia. Zastanawiali się, czy ptaki reagują na prędkość konkretnego samochodu, czy też "uśredniają" zagrożenie i swoje reakcje w odniesieniu, na przykład, do przeciętnej szybkości samochodów wynikającej z lokalnych ograniczeń prędkości.

Całe badanie biolodzy przeprowadzili w zachodniej Francji, w drodze z laboratorium do domu. Przetestowali reakcje ptaków w rejonach, gdzie ograniczenia prędkości były różnorodne: 20 km na godzinę, 50 km, 90 km i 110 km. Sprawdzili również reakcję ptaków na jazdę poniżej danego limitu, zgodnie z limitem i powyżej. Swoje badania biolodzy prowadzili zarówno w sezonie wiosenno-letnim jak i jesienno-zimowym, by sprawdzić jak reagują ptaki starsze i mające w związku z tym większe doświadczenie, jak i ptaki młode. Zbadali w sumie reakcje ponad 20 gatunków ptaków, koncentrując się na trzech najczęściej pojawiających się przy drogach: wronie czarnej (Corvus corone), wróblu zwyczajnym (Passer domesticus) i kosie zwyczajnego (Turdus merula).

Okazało się, że ptaki znacznie wcześniej reagowały odlotem na pojawienie się samochodu w rejonach drogi, gdzie są mniejsze ograniczenia prędkości: im większa dopuszczalna prędkość na danym fragmencie drogi, tym wcześniej reagowały ptaki na nadjeżdżający samochód. Na przykład na terenach, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 110 km/godzinę ptaki reagowały wcześniej niż na terenach, gdzie ograniczenie wynosi 90 km/godzinę - choć pozostałe warunki, takie jak ukształtowanie terenu, roślinność, były podobne. Ptaki mniejsze i zwinniejsze uciekały później niż ptaki większe i cięższe. Zaobserwowano też, że wcześniej ucieczką reagowały ptaki, które przystanęły na drodze niż te, które stały na poboczu.

O tym, że ptaki zmieniają swoje zachowania w reakcji na pojawienie się rozwoju cywilizacji wiadomo już z wcześniejszych badań innych biologów. Na przykład ptaki zamieszkujące tereny miejskie śpiewają używając wyższych tonów niż kuzyni ze wsi, po to, żeby przebić się przez miejski hałas, bądź zmieniają porę śpiewu, by uniknąć najbardziej hałaśliwych godzin. Ptaki w miastach spokojniej reagują na człowieka i pozwalają na mniejszy dystans niż ptaki na terenach, gdzie ludzi jest mniej.

Autorzy artykułu w Biology Letters podkreślili, że konieczne są dalsze studia nad zachowaniem ptaków. Wskazali, że analiza umiejętności dostosowawczych ptaków i ich reakcji na ruch samochodów przyda się w działaniach na rzecz ochrony ptasich populacji.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook